Ukraiński paszport zyskuje na sile

Henley & Partners, międzynarodowa firma konsultingowa zajmująca się kwestiami obywatelstwa i pobytu, opublikowała indeks paszportów świata, w którym zagraniczny paszport Ukrainy zajął 30. miejsce.

Henley & Partners, międzynarodowa firma konsultingowa zajmująca się kwestiami obywatelstwa i pobytu, opublikowała indeks paszportów świata, w którym zagraniczny paszport Ukrainy zajął 30. miejsce. Według danych firmy, ukraiński paszport wzrósł o cztery pozycje. Ukraina ma ruch bezwizowy ze 146 krajami, czyli o trzy kraje więcej niż w zeszłym roku.

W rankingu najbardziej wpływowych paszportów w 2023 najmocniejsze są:

Singapur (192 kraje);
Włochy i Niemcy (190);
Finlandia, Francja, Szwecja i Japonia (189);
Dania, Irlandia, Holandia i Wielka Brytania (188);
Czechy, Norwegia, Szwajcaria i Portugalia (187);
Węgry i Polska (186);
Kanada i Grecja (185);
Litwa i USA (184);
Łotwa, Słowacja i Słowenia (183);
Estonia i Islandia (182);
Paszport Federacji Rosyjskiej (115) zajął 49. miejsce, a chiński (80) – 63. miejsce.

Ostatnie miejsca w rankingu zajęły Syria (30 krajów), Irak (29) i Afganistan (27).

Czym jest Henley Passport Index?

Henley Passport Index to globalny ranking krajów, który mierzy stopień swobody przemieszczania się ich obywateli na całym świecie. Ranking atrakcyjności paszportów tworzony jest od 2005 roku przez międzynarodową firmę doradczą Henley & Partners. Łącznie firma ocenia dokumenty w 199 krajach.

Aby utworzyć ocenę, Henley & Partners korzysta z bazy danych Timatic, która gromadzi dane dotyczące wymogów paszportowych, wizowych i celnych każdego kraju i terytorium. Kraje posiadające paszporty, które napotykają najwięcej przeszkód podczas podróżowania, uzyskują najniższe wyniki w indeksie i odwrotnie.

Ranking można sprawdzić tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *