Wielka Brytania przedłużyła bezcłowy handel z Ukrainą do 2029 roku

Rząd Wielkiej Brytanii zdecydował się przedłużyć bezcłowy handel z Ukrainą na kolejne pięć lat – do 2029 roku. Umowa o handlu bezcłowym podpisana w maju 2022 roku miała wygasnąć 31 marca 2024 roku.

Informacja została przekazana w komunikacie Ministerstwa Biznesu i Handlu kraju.

Stosowne dokumenty miały zostać podpisane przez ministra handlu Wielkiej Brytanii Greg’a Hands’a oraz pierwszą wicepremier-minister gospodarki Ukrainy Julię Swyridenko podczas wirtualnej ceremonii 8 lutego.

Bez płacenia ceł Ukraina będzie mogła sprzedawać do Wielkiej Brytanii większość towarów co najmniej do 2029 roku, z wyjątkiem jaj i drobiu, których handel bezcłowy został przedłużony o dwa lata.

Umowa ta zapewnia Ukrainie, jej przedsiębiorstwom i obywatelom bardzo potrzebne długoterminowe wsparcie gospodarcze – kluczowe dla jej odbudowy po nielegalnej inwazji Putina. Wielka Brytania będzie nadal robić wszystko, co w jej mocy, aby wspierać Ukrainę w walce z inwazją Putina, tak długo, jak będzie to konieczne. – powiedział Greg Hands.

Wielka Brytania była pierwszym krajem, który dwa lata temu zniósł cła na cały handel z Ukrainą. Brytyjskie firmy mogą również korzystać z bezcłowego eksportu na Ukrainę.

William Bain, dyrektor ds. polityki handlowej w Brytyjskich Izbach Handlowych, powiedział:

Wydłużenie warunków handlu z zerową stawką celną na kolejne pięć lat w przypadku kwalifikujących się towarów jest mile widzianym wydarzeniem. Odgrywa kluczową rolę we wspieraniu gospodarki Ukrainy w czasie, gdy znajduje się ona pod ogromną presją, ułatwiając dostęp do łańcucha dostaw.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *