Dwa autotransformatory od Japonii dostarczą energię dla pół miliona odbiorców!

Na Ukrainę przybyły dwa nowe, potężne autotransformatory, które zostały zakupione i przekazane przez Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju na Ukrainie i rząd Japonii pod ścisłą koordynacją Ministerstwa Energii Ukrainy.

Urządzenia zostaną zainstalowane na jednej z podstacji PKW „Ukrenergo”, aby zaspokoić potrzeby około 500 000 odbiorców.

„Zeszłej zimy, podczas masowego ostrzału, to autotransformatory były niemal największym kluczowym celem wroga. Rosjanie zdradziecko zniszczyli ten sprzęt, który ma kluczowe znaczenie dla dostaw energii elektrycznej dla Ukraińców. Wymiana i produkcja autotransformatorów wymaga czasu i pieniędzy, a zapotrzebowanie na nie dla całego kraju jest znaczne. Dlatego ta pomoc ze strony Japonii i UNDP jest dla nas niezwykle cenna. To potężny wkład w zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego Ukrainy w przededniu trudnej zimy, którą mamy nadzieję, że dzięki takiemu partnerstwu przejdziemy z godnością” – poinformował Minister Energii Herman Galuszczenko.

Jako Silje, Stały Przedstawiciel UNDP na Ukrainie, zauważył, że niezawodna energia jest podstawą każdego odnoszącego sukcesy narodu.

„Wzmacniając sieć energetyczną Ukrainy, nie tylko dostarczamy energię elektryczną, ale także wzmacniamy stabilność kraju. Biorąc pod uwagę wyzwania, w tym nieustanne próby zakłócania infrastruktury energetycznej Ukrainy, to partnerstwo symbolizuje nasze niezachwiane zaangażowanie we wspieranie narodu ukraińskiego” – powiedział.

Warto zauważyć, że Japonia od początku inwazji na pełną skalę mocno wspierała Ukrainę, szczególnie w odbudowie sektora energetycznego.

Jest to kompleksowy pakiet pomocowy, obejmujący wsparcie w postaci specjalistycznego sprzętu (elektrownie rezerwowe, generatory o różnej mocy) niezbędnego do szybkiej odbudowy uszkodzonych obiektów infrastruktury energetycznej.

Według stanu na wrzesień na Ukrainę dostarczono 12 takich ładunków o łącznej masie ponad 113 ton. Wśród nich znajduje się 256 jednostek elektrowni rezerwowych i odpowiadających im zespołów. Kolejnym ważnym obszarem współpracy jest pomoc Japonii w rozwoju generacji rozproszonej, w szczególności turbin gazowych, które tej zimy zapewnią stabilność dostaw energii dla wielu regionów.

„Ostatni sezon grzewczy przeszliśmy wspólnie z ukraińskimi przedsiębiorstwami energetycznymi. A na początku nowego sezonu grzewczego rząd Japonii przekazuje stronie ukraińskiej dwa transformatory. Dwa kolejne dotrą do końca tego roku. Ponadto, przy pomocy rządu Japonii, Ukraina otrzyma przez Rumunię kilka kolejnych transformatorów.” – poinformował Ambasador Japonii na Ukrainie Matsuda Kuninori

źródło/zdjęcia: Ministerstwo Energii Ukrainy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *