Film dokumentalny „Skąd dokąd” Macieja Hameli o ewakuacjach z Ukrainy
Dokument filmowy „Skąd dokąd” polskiego reżysera Maćka Hamali, opowiadający o ewakuacjach z terenów ogarniętych wojną na Ukrainie zdobył nagrody na festiwalach filmowych w Szwajcarii, Francji i Niemczech.
Film polskiego reżysera Maćka Hameli dokumentuje ewakuację Ukraińców z terenów przyfrontowych na początku inwazji na pełną skalę. Do produkcji filmu włączyła się ukraińska wytwórnia filmowa 435 FILMS, założona przez producentkę filmową Annę Palenchuk.
O czym jest film „Skąd Dokąd”? Fabuła filmu
W języku ukraińskim „skąd” (zvidky) i „dokąd” (kudy), to rutynowe pytania zadawane podczas próby przejazdu przez tak zwane „block posty” czyli punkty kontrolne rozmieszone na drogach Ukrainy.
Pierwsze dni inwazji Rosji na Ukrainę. Ludzie stoją w obliczu niepewności, zmuszeni tu i teraz porzucić to, co mają i uciec przed wojną. Kiedy wsiadają do zakurzonego busa na zagranicznych numerach, trzymają w rękach najcenniejszą rzecz, jaka im została. Samochód pokonuje tysiące kilometrów, pełniąc dla uchodźców różne funkcje: poczekalni, szpitala, schronu czy strefy zaufania i świadectwa dzielonego przez przypadkowo spotkane osoby.
„Skąd dokąd” to zbiorowy portret złożony z doświadczeń tych, którym przyświeca jeden cel: znaleźć bezpieczne miejsce w wirze wojny. W vanie, który staje się ich schronieniem zanikają dzielące ich różnice płci, wieku, koloru skóry, kondycji fizycznej, pochodzenia, tożsamości, światopoglądów czy wiary.
Film doceniony w Polsce i Europie
Światowa premiera dokumentu „Skąd dokąd” odbyła się na Festiwalu Filmowym w Cannes w maju 2023 roku.
Film ma już na swoim koncie szereg nagród, m.in.: „Najlepszy Polski Film” oraz „Nagrodę Stowarzyszenia Kina Arthouse” na Millennium Festiwal Polskich Filmów Docs Against Gravity.
Zdobył także „Nagrodę główną jury” na brytyjskim festiwalu filmowym Sheffield DocFest. Otrzymał także „Wyróżnienie specjalne” na islandzkim festiwalu filmowym IceDocs. Został także wyróżniony jako „Najlepszy film dokumentalny” na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Odessie;
Północnoamerykańska premiera filmu odbyła się na kanadyjskim festiwalu filmowym TIFF (Toronto International Film Festival). Film znalazł się także na liście selekcyjnej Europejskich Nagród Filmowych Europejskiej Akademii Filmowej.
Najlepszy „Film polityczny” na festiwalu FilmFest
Na festiwalu filmowym FilmFest, odbywającym się od 1992 roku w Hamburgu film „Skąd dokąd” otrzymał przyznawaną przez Fundację Friedricha Eberta nagrodę Filmu Politycznego, przyznawaną filmom o kontekście ważnym społecznie. Co roku na festiwalu prezentowanych jest około 130 filmów, gromadząc ponad 45 tysięcy miłośników kina.
Jury nagradzając film stwierdziło „Jeden film wyróżniał się na tle pretendentów. Film kręcono w najtrudniejszych warunkach, jedną kamerą, w jednej wąskiej przestrzeni. Widok za oknem pokazuje materiał podobny do tego, który wszyscy widzieliśmy w telewizji, materiał zniszczenia. Ale teraz widzimy ich oczami tych, których świat właśnie został zniszczony. Patrzymy w ich twarze, słuchamy, co mówią, często wydają się zaskakująco obojętni, czasem szczerze przerażeni, zawsze lakoniczni i zawsze wzruszający. […] W gatunku filmów antywojennych dominują filmy, w których mężczyźni toczą wojnę. A ten film jest naprawdę antywojenny, bo opowiadają go ofiary. Jest antidotum na uzależnienie od wojny, uwidacznia tych, których życie wywróciło się do góry nogami wraz z wybuchem wojny na Ukrainie. Ten wielki film zasługuje na dużą widownię.”
Film doceniony także we Francji i Szwajcarii
Film „Skąd dokąd ” otrzymał także wyróżniony na dwóch festiwalach filmowych we Francji.
Zdobył „Nagrodę Główną Międzynarodowego Jury”na francuskim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „War on Screen International Film Festival” .
Na innym francuskim festiwalu filmowym Festival 2 Cinema de Valenciennes film otrzymał trzy nagrody: Grand Prix, Nagrodę Krytyków i Nagrodę Studencką. Zostały one wręczone dokumentalnej bohaterce filmu Larisie Sosnovtsevej, uchodźczyni z Mariupola mieszkającej we Francji.
Film zdobył także nominację w kategorii „Najlepszy film dokumentalny” na Festiwalu Filmowym w Zurychu, który jest drugim co do wielkości w świecie niemieckojęzycznym. Co roku 14 filmów „otwierających oczy” rywalizuje o nagrodę „Złote Oko”.