Knauf wpisany na listę sponsorów wojny

Narodowa Agencja Przeciwdziałania Korupcji (NAZK) umieściła niemieckiego producenta materiałów budowlanych Knauf na liście międzynarodowych sponsorów wojny.

Informację tę podano na stronie internetowej NAZK.

„Tylko w 2022 roku jeden z największych na świecie producentów materiałów budowlanych, firma Knauf, wpłacił do budżetu terrorystycznego państwa Federacji Rosyjskiej ok. 117 mln dolarów. USA. Ponadto niemiecka firma aktywnie promuje mobilizację w Rosji, wysyłając swoje pracowników na wojnę z Ukrainą, co stało się podstawą do wpisania firmy Knauf przez Narodową Agencję Przeciwdziałania Korupcji (NACP) na listę międzynarodowych sponsorów wojny” – czytamy w komunikacie.

Knauf największym niemieckim inwestorem w budowlance w Rosji

Według NAZK łącznie od 1993 roku Knauf zainwestował w rosyjską gospodarkę ponad 1,65 miliarda euro. Firma jest reprezentowana w Rosji przez dziesięć spółek zależnych, dwadzieścia fabryk i prawie trzydzieści centrów zasobów. Liczba pracowników niemieckiego producenta materiałów budowlanych w Federacji Rosyjskiej wynosi 4 tysiące osób. Dziś Knauf jest największym niemieckim inwestorem w rosyjskiej branży budowlanej.

Knauf posiada również zakłady do produkcji akustycznych paneli sufitowych i systemów zawieszenia w Specjalnej Strefie Ekonomicznej „Alabuga” (Tatarstan), na terenie której organizowana jest rosyjska produkcja UAV Shahed-136.

Powiązania z Kremlem

Jak podkreśla NAZK kierownictwo Knaufa jest także ściśle powiązane z reżimem kremlowskim. Tym samym przez 23 lata (od lutego 1999 r. do marca 2022 r.) współwłaściciel firmy Nikolaus Wilhelm Knauf posiadał status Konsula Honorowego Federacji Rosyjskiej z przedstawicielstwem w Norymberdze z uprawnieniami Konsulatu Honorowego .

Po masowej inwazji Rosji na Ukrainę firma oficjalnie dała do zrozumienia, że ​​nie widzi powodu do opuszczenia rynku agresora: i wydała następujący komunikat:

„Pozostaniemy w Rosji tak długo, jak pozwoli nam na to sytuacja polityczna i handlowa. Jesteśmy wyraźnie odpowiedzialni za ponad 4000 pracowników i ich rodziny, a także za klientów i dostawców, z którymi mamy doskonałe i długotrwałe relacje od wielu lat”

Knauf wspiera mobilizację swoich pracowników

W październiku 2022 roku niemieckie środki masowego przekazu informowały, że firma Knauf wspiera mobilizację swoich pracowników w szeregi sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej. Ustalono, iż rosyjscy kierownicy zakładów Knauf w Krasnogorsku pod Moskwą uzgodnili z władzami listy osób z produkcji, które można wysłać na wojnę. Część z tych, którzy otrzymali wezwanie, rzekomo została nawet przewieziona do kwatery wojskowej markowym minibusem firmy.

Aktywne działania firmy w 2023 roku

Ponadto w lutym 2023 roku firma Knauf wzięła udział w wystawie YugBuild (region Krasnodar, Rosja) i zaprezentowała innowacyjne materiały budowlane produkcji rosyjskiej. Pod koniec listopada 2023 roku firma zorganizowała imprezę wystawienniczą „KNAUF BUILD FEST 2023” pod hasłem „Największy festiwal technologii i rozwiązań KNAUF dla budownictwa i dekoracji. Sześć obszarów rozwoju dla prawdziwych profesjonalistów”.

„Dlatego eksperci Knauf w dalszym ciągu budują miasta dla kraju agresora. Szczególnie cynicznie kontrastuje to z tysiącami zniszczonych budynków mieszkalnych na Ukrainie przez armię agresora, co jest finansowane m.in. z podatków Knaufa” – podkreślił NAZK.

zdjęcie główne: Fabryka Knaufa w Mińsku na Białorusii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *