Kompleks katedry św. Zofii w Kijowie został zdigitalizowany

Kompleks katedry św. Zofii w Kijowie, który należy do światowego dziedzictwa UNESCO, został zdigitalizowany za pomocą skaningu laserowego. Pomogli w tym międzynarodowi partnerzy. Cyfrowa kopia katedry zapewni nowe możliwości badań, kontroli i konserwacji zabytku.

Jak poinformowali pracownicy katedry, w projekcie wykorzystano austriacki skaner laserowy RIEGL VZ-400 z dołączoną skalibrowaną kamerą Sony: najnowsze technologie pozwalają na uzyskanie szczegółowego opisu powierzchni z milimetrową dokładnością. Skanowanie to przechwytywanie wszystkiego w przestrzeni 3D z precyzyjnymi pomiarami.

Przedstawiciel firmy Skeiron ksiądz Yuriy w komentarzu do Suspilne Kultura dodał, że w sumie specjaliści odwiedzili ponad 1000 tzw. stacji — punktów, na których umieszczony jest skaner laserowy, który obraca się i zbiera dane. Umieszcza się go w różnych odległościach od obiektu, w drzwiach, aby połączyć zewnętrze i wnętrze. W ciągu jednego tygodnia ukraiński zespół Skeiron zdigitalizował zewnętrzną i wewnętrzną katedrę w ponad 800 pozycjach.

Teraz chmury punktów i zdjęcia (w tej technologii są ich miliardy) można wykorzystać do szczegółowych planów 2D lub modeli 3D. Dla architektów i historyków taki obraz może pokazać, jak bardzo budynek się pochyla, czy w ścianach są wypaczenia lub pęknięcia. Można też przewidzieć, dokąd prowadzą niektóre przejścia podziemne (choć tak nie jest w przypadku Sofii, jak twierdzi Jurij).

Digitalizacja odbyła się w ramach projektu Ocalić ukraińskie dziedzictwo. Katedra podziękowała architektowi-inżynierowi Wolfgangowi Zeetnerowi i archiwiście Franzowi Zeetnerowi z katedry św. Szczepana w Wiedni, którzy asystowali przy pracach.

O projekcie `Ocalić ukraińskie dziedzictwo`

Zespół Lviv Skeiron uruchomił go 2 kwietnia 2022 roku. Celem było skanowanie 3D zabytków kultury na terenie całej Ukrainy.

Wielebny Jurij w swoim komentarzu dla Suspilne Kultura powiedział, że priorytetem są dwa obszary: dziedzictwo UNESCO i tereny przyfrontowe (w szczególności obwód sumski, obwód czernihowski) w celu zachowania w jak największym stopniu zabytków zagrożonych ostrzałem. Kopie 3D staną się podstawą do odrestaurowania zabytku w przypadku jego zniszczenia w czasie wojny. Od ponad roku zespół gromadzi specjalistów ds. skanowania i wolontariuszy z całego kraju, współpracujących z zagranicznymi instytucjami i samorządami.

W ramach Ratowania Dziedzictwa Ukraińskiego zwiedzanie zniszczonego teatru dramatycznego w Mariupolu, makiety cerkwi Wniebowstąpienia w obwodzie czernihowskim, kościoła Przemienienia Pańskiego i willi Józefy Frantz we Lwowie oraz innych zabytków we Lwowie, Żółtowie, Kamieńca Podolskiego, Tartakowa itp. zostały już utworzone. Pracują nad makietą cerkwi mikołajowskiej w Kijowie.

Również 12 lipca Pryłuckie Muzeum Krajoznawcze im. Wasyla Masłowa ogłosiło, że przyłącza się do projektu „Wirtualne dziedzictwo” Centrum Kultury Ukraińskiej. Skeiron pomoże muzeum stworzyć wirtualną wycieczkę z audioprzewodnikiem i modelami 3D 29 unikalnych eksponatów.

źródło: Suspline Kultura