Malanka i 4 inne pozycje wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego Ukrainy

Ministerstwo Kultury i Polityki Informacyjnej dodało 5 nowych pozycji do Krajowej listy elementów niematerialnego dziedzictwa. Wśród nich jest tradycyjny obrządek Małanki ze wsi Beleluja w obwodzie iwanofrankiwskim oraz rzemiosło pszczelarskie w obwodzie ługańskim.
Odpowiednie zarządzenie zostało podpisane 12 lipca 2023 r. przez ministra kultury i polityki informacyjnej Ukrainy Ołeksandra Tkaczenko. Poinformowało o tym Ministerstwo Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy.
Zgodnie z zarządzeniem podpisanym przez Ministra Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy Ołeksandra Tkaczenkę na liście znajdują się:
- Tradycyjne rzemiosło pszczelarskie w obwodzie swatowskim obwodu ługańskiego;
- Huculska tradycja artystycznego snycerstwa;
- Tradycyjny obrządek wsi Malanka. Beleluja, obwód Iwano-Frankowsk;
- Tradycyjna biżuteria damska z koralików w Karpatach;
- Tradycja i technologia haftowania koszul damskich w regionie Gadyach.
Obecnie wspólnoty terytorialne muszą składać plany ochrony elementów do Ministerstwa Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy.
Ministerstwo zauważa, że społeczeństwo powinno być zaangażowane w rozwój. Plan powinien zawierać informacje na temat przekazywania odpowiedniej wiedzy o elementach niematerialnego dziedzictwa kulturowego w społecznościach, badania przestrzeni kulturowej związanej z tradycjami oraz podnoszenia świadomości społeczeństwa na ich temat.
Czym jest Malanka?
Malanka to ukraińskie święto narodowe i kościelne, które zwykle obchodzone jest w nocy z 13 na 14 stycznia, w przeddzień „starego” Nowego Roku. W swojej autentycznej formie święto to nadal istnieje w niektórych wioskach na zachodzie Ukrainy i innych regionach. Na zachodzie Ukrainy, a zwłaszcza w Bukowinie, Malanka ma charakter karnawałowy, przechodzący w święto narodowe z dużą liczbą biesiadników.
źródło: Ministerstwo kultury