Malanka i 4 inne pozycje wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego Ukrainy

Ministerstwo Kultury i Polityki Informacyjnej dodało 5 nowych pozycji do Krajowej listy elementów niematerialnego dziedzictwa. Wśród nich jest tradycyjny obrządek Małanki ze wsi Beleluja w obwodzie iwanofrankiwskim oraz rzemiosło pszczelarskie w obwodzie ługańskim.

Odpowiednie zarządzenie zostało podpisane 12 lipca 2023 r. przez ministra kultury i polityki informacyjnej Ukrainy Ołeksandra Tkaczenko. Poinformowało o tym Ministerstwo Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy.

Zgodnie z zarządzeniem podpisanym przez Ministra Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy Ołeksandra Tkaczenkę na liście znajdują się:

  • Tradycyjne rzemiosło pszczelarskie w obwodzie swatowskim obwodu ługańskiego;
  • Huculska tradycja artystycznego snycerstwa;
  • Tradycyjny obrządek wsi Malanka. Beleluja, obwód Iwano-Frankowsk;
  • Tradycyjna biżuteria damska z koralików w Karpatach;
  • Tradycja i technologia haftowania koszul damskich w regionie Gadyach.

Obecnie wspólnoty terytorialne muszą składać plany ochrony elementów do Ministerstwa Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy.

Ministerstwo zauważa, że ​​społeczeństwo powinno być zaangażowane w rozwój. Plan powinien zawierać informacje na temat przekazywania odpowiedniej wiedzy o elementach niematerialnego dziedzictwa kulturowego w społecznościach, badania przestrzeni kulturowej związanej z tradycjami oraz podnoszenia świadomości społeczeństwa na ich temat.

Czym jest Malanka?

Malanka to ukraińskie święto narodowe i kościelne, które zwykle obchodzone jest w nocy z 13 na 14 stycznia, w przeddzień „starego” Nowego Roku. W swojej autentycznej formie święto to nadal istnieje w niektórych wioskach na zachodzie Ukrainy i innych regionach. Na zachodzie Ukrainy, a zwłaszcza w Bukowinie, Malanka ma charakter karnawałowy, przechodzący w święto narodowe z dużą liczbą biesiadników.

źródło: Ministerstwo kultury

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *