Książka historyczna o OUN i UPA wyróżniona w USA

W USA ukraińska książka o OUN i UPA została uznana za jeden z najlepszych materiałów historycznych 2023 roku.

Jak informuje portal hromadskie Stowarzyszenie Bibliotek Amerykańskich uznało książkę „Archiwa wroga: radzieckie operacje kontrpartyzanckie i ukraiński ruch nacjonalistyczny” za jeden z najlepszych materiałów historycznych opublikowanych w latach 2022-2023.

Autorami pracy są ukraiński historyk, były szef IPN Wołodymyr Wiatrowycz oraz kanadyjski historyk, geograf Lubomyr Łucyuk, zajmujący się problematyką ukraińską w polityce zagranicznej Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Książka została przetłumaczona na język angielski przez dziennikarkę, redaktorkę i badaczkę Martę Darię Oliynyk.

Książka zawiera 161 dokumentów pochodzących z archiwum SBU: skonfiskowanych przez sowieckie służby specjalne dokumentów UPA i OUN oraz dokumentów samego NKWD-KGB, które dotyczą walki z ukraińskimi rebeliantami. Zdjęcia zawarte w książce pochodzą także z archiwów SBU i Centrum Badań nad Ruchem Wyzwoleńczym. Część z nich jest dostępna on-line na stronie Elektronicznego Archiwum Ukraińskiego Ruchu Wyzwoleńczego.

ALA zauważa, że książka zawiera „bezcenne informacje o ukraińskim ruchu nacjonalistycznym od II wojny światowej do 1955 roku”.

„Ponieważ większość listów została po raz pierwszy przetłumaczona na język angielski, tom ten stanowi cenne źródło informacji dla badaczy historii stosunków między Związkiem Radzieckim a Ukrainą. Przypisy w całej książce zapewniają kontekst dla dokumentów. Zasób ten jest zalecane dla bibliotek naukowych” – czytamy w komunikacie.

Nagroda autorów została ogłoszona przez Komisję ds. Wybitnych Materiałów Historycznych stowarzyszenia Reference and User Services Association, filii American Library Association.

Współautor książki Wołodymyr Wiatrowych stwierdził, że jest to największy zbiór, który daje możliwość zrozumienia historii ruchu powstańczego lat czterdziestych i pięćdziesiątych XX wieku.

„Kiedy pracowałem na Harvardzie, widziałem, jak niewiele pierwotnych źródeł dotyczących historii Ukraińskiej Powstańczej Armii, Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, jest dostępnych dla zachodnich uczonych, jak mało z nich korzysta się. Są to najważniejsze dokumenty struktur podziemnych a z drugiej strony najważniejsze dokumenty sowieckiego systemu karnego dotyczące walki z ruchem powstańczym” – powiedział.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *