Litwa przekazała nową partię agregatów prądotwórczych

Litwa kontynuuje regularne dostawy pomocy dla Ukrainy, dostarczając kolejną partię agregatów prądotwórczych, łóżek polowych i racji żywnościowych.

Minister Obrony Narodowej Litwy podkreśla determinację kraju w dotrzymywaniu zobowiązań wobec Ukrainy. Wskazuje na przewidywane ataki Rosji na infrastrukturę krytyczną w okresie zimowym, dlatego Litwa dostarcza sprzęt niezbędny na froncie, szczególnie w warunkach zimowych, w odpowiedzi na pilne zapotrzebowanie Ukrainy.

„Litwa stanowczo wywiązuje się ze swoich zobowiązań w zakresie wsparcia Ukrainy i przekazała dziś Ukrainie nową partię pomocy wojskowej. Pomoc w postaci agregatów prądotwórczych i racji polowych przyczyni się do zaspokojenia pilnych potrzeb Ukrainy na polu walki, szczególnie w zimnych porach roku” – podało w oświadczeniu Ministerstwo Obrony Narodowej.

Dostarczone stacjonarne agregaty prądotwórcze o mocy 160 kW są rozwiązaniem dla obszarów bez dostępu do energii elektrycznej lub z uszkodzoną infrastrukturą energetyczną. Agregaty wyposażone są w systemy automatycznego włączania i wyłączania w zależności od dostępności zasilania zewnętrznego. Urządzenia zapewniają pełną moc przez osiem godzin na pełnym zbiorniku paliwa i są przystosowane do pracy w szerokim zakresie temperatur, od -30 ℃ do +40 ℃.

Transport pomocy na Ukrainę zorganizowały Litewskie Siły Zbrojne.

Litwa nie ustaje z pomocą

Dotychczasowa pomoc Litwy dla Ukrainy w bieżącym roku obejmuje sprzęt antydronowy i agregaty prądotwórcze przekazane w zeszłym tygodniu, systemy NASAMS dostarczone na początku miesiąca, a także wcześniejsze darowizny, w tym bezzałogowe statki powietrzne, śmigłowce Mi-8, działa przeciwlotnicze L-70 z amunicją, opancerzone transportery M113, miliony sztuk amunicji, zestawy sprzętu radiolokacyjnego i inne wsparcie.

Litwa nie ogranicza się do dostaw sprzętu i pojazdów wojskowych, ale również aktywnie wspiera szkolenia ukraińskiego wojska, przyjmuje rannych żołnierzy do leczenia, organizuje konsultacje eksperckie i finansowo wspiera międzynarodowe fundusze pomocy Ukrainie. Litwa zatwierdziła długoterminowy plan wsparcia dla Ukrainy na lata 2024–2026, przewidując nowy pakiet pomocy o wartości 200 mln euro. Całkowita wartość dotychczasowej pomocy wynosi ponad 1 miliard euro, co stanowi ponad 1,4% PKB Litwy, z czego połowa to wsparcie wojskowe.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *