Szwecja przeznacza 6,7 ​​mln USD na odbudowę szkół i przedszkoli

Szwecja przeznaczyła 6,7 miliona dolarów ze środków UNESCO na renowację ukraińskich szkół i przedszkoli, jak ogłoszono na oficjalnej stronie internetowej rządu szwedzkiego.

Sektor edukacji na Ukrainie został mocno dotknięty inwazją Rosji na pełną skalę. Od lutego 2022 r. uszkodzonych zostało ponad 3 tys. przedszkoli, szkół i innych placówek oświatowych, a 360 uległo całkowitemu zniszczeniu. Szwecja wpłaca obecnie 75 mln SEK na fundusz kryzysowy UNESCO, który wspiera między innymi renowację i odbudowę uszkodzonych i zniszczonych schronisk w przedszkolach i szkołach.

Od czasu objęcia władzy przez nowy rząd, Szwecja zwiększyła swoje wsparcie dla Ukrainy, przekazując ponad 3 miliardy SEK. Finansowanie UNESCO zostanie wykorzystane do instalacji niezbędnych urządzeń wodociągowych, przywrócenia warunków sanitarnych i higieny w placówkach edukacyjnych oraz wyposażenia przedszkoli i schronisk w systemy ogrzewania i izolacji na okres zimowy.

„Szwedzka pomoc dla Ukrainy jest rozległa i od objęcia urzędu nowego rządu wynosi ponad trzy miliardy koron. Ministerstwo Edukacji i Nauki Ukrainy zwróciło się do szwedzkiego rządu o pomoc w szczególności w sektorze edukacji, na co teraz odpowiadamy tym wsparciem” – powiedział Minister Pomocy i Handlu Zagranicznego Johan Forssell.

W ramach projektu planuje się również zapewnienie dostępności schronisk dla osób niepełnosprawnych oraz umożliwienie dzieciom dostępu do wsparcia psychospołecznego i aktywności fizycznej.

zdjęcie: własne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *