Międzynarodowe rezerwy Ukrainy wzrosły do 41,7 mld USD

Narodowy Bank Ukrainy poinformował iż według stanu na 1 sierpnia 2023 rezerwy walutowe Ukrainy osiągnęły 41,7 mld USD. Jest to rekordowa wartość od czasu uzyskania niepodległości.

Według wstępnych danych na dzień 1 sierpnia 2023 r. rezerwy międzynarodowe Ukrainy wynosiły 41 718,6 mln USD. USA. W lipcu wzrosły one o 6,9%, bijąc drugi raz z rzędu rekord w całej historii niepodległości Ukrainy.

Wcześniej maksymalny poziom rezerw zanotowano 1 lipca 2023 r. – 39 026,5 mld USD. Przez cały lipiec rezerwy międzynarodowe rosły dzięki stałemu i rytmicznemu napływowi od partnerów międzynarodowych, który przekroczył sprzedaż netto waluty przez Narodowy Bank i spłatę długu kraju w walutach obcych. Ogólnie rzecz biorąc, w ciągu ostatniego miesiąca dynamikę rezerw międzynarodowych determinowało kilka czynników.

Po pierwsze wpływy

Na rządowe rachunki walutowe w NBP wpłynęło 4681,3 mln USD. Z tej kwoty:

  • 1657,4 mln dolarów. USA – pomoc makrofinansowa z UE;
  • 1496,3 mln dolarów. USA – pożyczka uprzywilejowana gwarantowana przez rząd Japonii poprzez mechanizm Funduszu Powierniczego Banku Światowego;
  • 1300,3 mln dolarów. USA – środki dotacyjne za pośrednictwem funduszu powierniczego Banku Światowego, w tym 1 250,0 mln USD ze Stanów Zjednoczonych;
  • 227,3 mln dolarów. USA – z lokowania obligacji walutowych krajowej pożyczki rządowej (OVDP).
  • Rząd Ukrainy zapłacił 394,6 mln dolarów za obsługę i spłatę długu państwowego w walutach obcych. USA, w tym: 319,6 mln dolarów. USA – na obsługę i spłatę obligacji walutowych, 66,8 mln USD. Stany Zjednoczone są winne Bankowi Światowemu, reszta jest winna innym międzynarodowym wierzycielom.

Zauważono także, że w lipcu rezerwy międzynarodowe nadal rosły dzięki stabilnym i rytmicznym napływom od partnerów międzynarodowych, które przekroczyły sprzedaż netto waluty przez Narodowy Bank i spłatę długu kraju w walutach obcych.

Po drugie operacje na rynku walutowym

W lipcu 2023 r. NBP (według danych bilansowych) sprzedał na rynku walutowym 1873,4 mln dolarów i odkupiono do rezerw – 12,9 miliona dolarów. USA. Tak więc sprzedaż netto waluty przez NBU w zeszłym miesiącu wyniosła 1860,5 mln dolarów USD. Wpływy od partnerów międzynarodowych nadal były znacznie większe niż wolumen interwencji NBU w sprawie sprzedaży waluty, które zostały przeprowadzone w celu pokrycia różnicy między podażą a popytem na rynku walutowym Ukrainy.

Po trzecie przeszacowanie instrumentów finansowych

W lipcu w wyniku przeszacowania wartość instrumentów finansowych wzrosła o 266,0 mln USD. USA.
Obecna wielkość rezerw międzynarodowych zapewnia finansowanie przyszłego importu na 5,6 miesięcy.

źródło: bank.gov.ua 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *