Nowa moneta o wartości 10 hrywien z systemem Patriot na rewersie

4 sierpnia Narodowy Bank Ukrainy zaprezentował nową monetę o wartości 10 hrywien na rewersie której znajduje się system obrony powietrznej Patriot.

Informację przekazała służba prasowa NBU.

Standardowo na monecie o nominale 10 hrywien znajdował się hetman Ivan Mazepa. Projekt rewersu monety wykonała Tetiana Baluta, a rzeźbiarzem był Wołodymyr Demyanenko.

Instalacja systemu Patriot jest przedstawiona na tle stylizowanego radaru do wykrywania celów, z napisem powyżej w kółku: „Obrona powietrzna to niezawodna tarcza Ukrainy”. Jednocześnie awers monety pozostał niezmieniony.

Nakład monety to 10 mln sztuk, co stanowi około 6% wszystkich monet o nominale 10 hrywien.

Do końca 2023 roku NBU planuje wprowadzić do obiegu jeszcze dwie monety okolicznościowe, z których jedna będzie poświęcona Siłom Zbrojnym Ukrainy.

Inne monety okolicznościowe

To już trzecia moneta z serii „Siły Zbrojne Ukrainy” – w październiku 2022 roku NBU wprowadził do obiegu 10 hrywien z żołnierzami Obrony Terytorialnej na rewersie, w maju 2023 roku – z godłem Sił Wsparcia Sił Zbrojnych.

Do końca 2023 roku planowane jest wprowadzenie do obiegu jeszcze dwóch obiegowych monet okolicznościowych, z których jedna będzie dedykowana Siłom Zbrojnym Ukrainy.

 

źródło/zdjęcie: NBU

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *