Od nowego roku min. 90% publicznych mediów w języku ukraińskim

Od 1 stycznia 2024 r. minimalny udział języka ukraińskiego w audycjach telewizyjnych i radiowych powinien wynosić 90%, a w audycjach lokalnych spółek telewizyjnych co najmniej 80%.

Poinformował o tym Sekretariat Rzecznika Ochrony Języka Państwowego 2 stycznia.

Odpowiednie przepisy art. 40 ukraińskiej ustawy „O mediach” powinny już obowiązywać. Zapewniają:

  • wzrasta minimalny udział języka ukraińskiego w programach radiowych i telewizyjnych kategorii krajowej i regionalnej z 75% do 90%, a w mediach telewizyjnych kategorii lokalnej – z 60% do 80%,
  • audycje w języku państwowym (dotyczy to także filmów) w całkowitym tygodniowym wolumenie emisji w godzinach 7:00-18:00. i pomiędzy godziną 18:00 i 22:00 muszą wynosić co najmniej 90%, a dla kanałów telewizyjnych kategorii lokalnej co najmniej 80% całkowitego czasu trwania programów (lub ich części).
  • nadawcy radiowi mają obowiązek dostarczania co najmniej 90% tygodniowego wolumenu audycji, w szczególności bloków informacyjnych i analitycznych oraz programów rozrywkowych, w języku państwowym.

„Takie innowacje stanowią ważny krok w ochronie ukraińskojęzycznej przestrzeni informacyjnej i praw obywateli do otrzymywania informacji w języku państwowym” – skomentował komisarz Taras Kremin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *