Pałac Rzewuskich-Lanckorońskich w Rozdole będzie odrestaurowany

Historia Pałacu Rzewuskich-Lanckorońskich w Rozdole

Zabytek architektury, pałac rodziny Rzewulskich-Lanckorońskich, został zbudowany w 1740 roku w stylu francuskiego renesansu przez Michała Rzewuskiego, dziedzica Rozdola. To elegancki pomnik historii, powstały pod przewodnictwem Michała Rzewuskiego, spadkobiercy Rozdola.

Park otaczający pałac jest częścią funduszu rezerwatów przyrody Ukrainy, co potwierdza jego znaczenie ekologiczne. Znaczenie zachowania tego diamentu kulturowego wymaga starannej opieki.

Już w XIX wieku pałac stał się dziedzictwem rodowym rodziny Lanckrońskich, która rozbudowała go w granicach ówczesnych możliwości. Starożytne rzeźby i przedmioty artystyczne, które wzbogaciły wnętrze, zostały wybrane przez Karola Lanckrońskiego.

Po II wojnie światowej większość kosztowności wywieziono z kraju. Jednak dzięki staraniom Borysa Woznickiego, dyrektora Lwowskiej Galerii Sztuki, udało się uratować dwie antyczne rzeźby.

W czasach Związku Radzieckiego pałac zamieniono na filię jednego z sanatoriów Morszyna.

Po ogłoszeniu niepodległości Ukrainy jej właścicielem stała się gmina „Ukrprofozdoronytsia”.

W 2017 roku Sąd Najwyższy podjął decyzję o zwróceniu pałacu państwu.

W 2022 roku przeszedł w zarząd Funduszu Mienia Państwowego, który wystawił go na aukcję.

W czerwcu tego roku Fundusz Majątku Państwowego sprzedał pałac na aukcji prywatyzacyjnej za 20 mln hrywien. Zwycięzcą przetargu i nowym właścicielem została spółka inwestycyjna EFI Group, która działa w imieniu i interesie „MZ Odeska” LLC.

Co dalej z Pałacem?

18 sierpnia, we wsi Rozdole w powiecie Stryjskim odbyło się uroczyste podpisanie Memorandum o współpracy przy realizacji projektu restauracji pałaców Żewuskiego i Lianckorońskiego.

Spółka podpisała także umowę o ochronie dziedzictwa kulturowego i zachowaniu jego historycznego wyglądu.

„Ważne jest, aby pamiętać i chronić naszą historię, dlatego bardzo smutno jest patrzeć na to, w jakim stanie jest teraz ten niegdyś wspaniały pałac. Ale jednocześnie miło jest wiedzieć, że są ludzie, którzy mają siłę i zasoby, aby to przywrócić. Jesteśmy gotowi zapewnić wszelkie niezbędne wsparcie.

Stale poszukujemy środków na renowację zabytków, szczególnie tych zagrożonych zniszczeniem. Teraz na przykład odnawiamy drewniany kościół św. Michała we wsi Isai, w tym miesiącu rozpoczęliśmy także renowację Katedry Najświętszej Maryi Panny w Zabolotsi. Wykonujemy prace remontowo-restauratorskie na budynku Banku Praskiego w Brodach. Ogółem w tym roku w budżecie regionu na działania renowacyjne przeznaczono około 20 milionów hrywien” – powiedział szef lwowskiego OVA Maksym Kozytskyi.

Przewodniczący rady nadzorczej Grupy EFI Ihor Lisky opowiedział, jak firma widzi przyszłość pałacu separacji.

„Naszą główną motywacją jest przede wszystkim konserwacja budynku, dlatego przygotujemy niezbędny projekt, który zbada fundamenty budynku i posiadaną w nim komunikację dystrybucyjną. Na podstawie tych danych podejmiemy decyzję, jak najlepiej odtworzyć ten budynek, zaangażujemy ekspertów i wyspecjalizowanych specjalistów w tej dziedzinie. Bardzo ważne jest nie tylko zachowanie tego obiektu, ale także tchnięcie w niego życia. Obiekt ten z łatwością może stać się nowym miejscem pracy dla lokalnej ludności i dodatkowym źródłem dochodów budżetu gminy. Przyciągniemy jak najwięcej zainteresowanych osób, aby porozmawiać o przyszłych losach tego pałacu” – powiedział Ihor Liski.

Spółka EFI Group dodała, że ​​wspieranie i ochrona unikatowych zabytków powinno być priorytetowym zadaniem biznesu odpowiedzialnego społecznie.

Inwestor pozyskał także wsparcie architektów, badaczy, ekspertów i konsultantów specjalizujących się w restauracji i konserwacji zabytków architektury, których wiedza pomoże zapewnić prawidłową renowację zabytku. Ponadto społeczeństwo jest zapraszane do dialogu.

zdjęcia/źródło: loda.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *