Park industrialny Hempy UA

W Równe powstaje park Industrialny Hempy UA. Został dodany przez rząd Ukrainy do Rejestru Parków Przemysłowych. Jest to bardzo innowacyjna koncepcja, której zamierzeniem jest spopularyzowanie naturalnego zastosowania konopii przemysłowych w życiu codziennym.

Park przemysłowy Hempy UA w Równe to miejsce specjalizujące się w rozwoju i produkcji przemysłowych produktów z konopi.

Jak możemy dowiedzieć się z oficjalnej strony parku jest on:

„wyposażony w urządzenia produkcyjne, którego mieszkańcy specjalizują się w produkcji końcowych i pośrednich przemysłowych produktów konopnych, badaniach, opracowywaniu nowych produktów i specjalistycznych usługach związanych z ich przewidywaniem”

Co będzie produkowane w Hemp UA?

Zgodnie z koncepcją na obszarze prawie 43 hektarów powstanie kilka nowych przedsiębiorstw, które będą zajmowały się przetwórstwem przemysłowych roślin rolniczych na produkcję wyrobów przemysłu tekstylnego, lekkiego i spożywczego.

Produkcja tekstyliów i nici

Naturalne nici konopne to przyjazna dla środowiska i trwała alternatywa dla nici syntetycznych. Jest naturalnie mocny i z tego powodu popularny wśród twórców biżuterii do panierowania, dziania i tkania. Włókna konopne są mocne i używane do produkcji lin i sprzedaży od tysięcy lat! Konopie są również szeroko stosowane do produkcji płótna.

Od wieków włókno konopne było wykorzystywane do produkcji różnorodnych przedmiotów, takich jak liny, tkaniny i materiały przemysłowe. Historycznie rzecz biorąc, konopie były szeroko stosowane do produkcji płótna.

Czyste konopie mają konsystencję podobną do lnu. Jej wszechstronność pozwala producentom wykorzystać konopie do produkcji wielu produktów konsumenckich, w tym odzieży, obuwia, akcesoriów, obroży dla psów i artykułów gospodarstwa domowego.

Tkanina wykonana z konopi zachowuje wiele cennych właściwości. Tkanina konopna jest hipoalergiczna i dzięki porowatej strukturze włókien konopnych może wchłonąć wilgoć do 500% swojej masy. Zapewnia to zarówno wysoką oddychalność materiału, jak i właściwości termoregulacyjne: buty konopne zapewniają stopom ciepło zimą i chłód latem.

Kombinezony wojskowe wykonane z tkaniny konopnej nie są rozpoznawalne przez kamery termowizyjne na podczerwień i dlatego zapewniają żołnierzowi bezpieczeństwo!

Szerokie zastosowanie tekstyliów konopnych może wyeliminować stosowanie pestycydów.

Produkcja papieru, czyli 4 hektary lasu vs 1 hektar konopii

Papier konopny to rodzaj papieru, który jest wykonany wyłącznie lub w dużej mierze z przemysłowego włókna konopnego. Wykorzystanie włókna konopnego do produkcji papieru ma wiele zalet:

Do wyprodukowania takiej ilości papieru, jaka w innym przypadku wymagałaby 4 hektarów planowanych drzew, potrzebny jest jeden hektar zasadzonych konopi.

Konopie można wykorzystać ponownie 8 razy do produkcji papieru, natomiast drewno można wykorzystać ponownie tylko 3 razy.

Konopia dojrzewa i jest gotowa do przetworzenia już po 4 miesiącach od posadzenia, podczas gdy drzewo dojrzewa od 20 do 50 lat.

Ponieważ konopie można wybielać nadtlenkiem wodoru, produkcja papieru konopnego nie wymaga tak dużej ilości wybielaczy ani toksycznych chemikaliów, jak w przypadku produkcji miazgi drzewnej.

Oznacza to, że zwiększone wykorzystanie konopi w produkcji papieru może znacznie zmniejszyć zanieczyszczenie wód gruntowych dioksynami i chlorem, co jest problemem w dużej mierze powodowanym przez tradycyjny przemysł papierniczy opierający się na drewnie. Konopie dają trzy do czterech razy więcej produkcyjnego włókna z hektara rocznie w porównaniu z drewnem i nie wymagają pestycydów ani herbicydów. Papier konopny można poddać recyklingowi aż do 8 razy. Jest to jeden z najmocniejszych rodzajów włókien na świecie – kolejny powód trwałości i trwałości jego produktów ubocznych.

Jednak ze względu na słabo rozwiniętą infrastrukturę koszty produkcji papieru konopnego są 4 razy wyższe niż w przypadku tradycyjnej produkcji papieru.

Produkcja betonu zbrojonego ogniowo, mieszanek budowlanych i ekobudowli

W budownictwie produkty konopne mogą być dość szeroko reprezentowane jako podstawa do tworzenia technologii fundamentów, ścian i pokryć dachowych, jako materiały izolacyjne i izolacyjne o różnych celach funkcjonalnych, jako wypełniacze do wyrobów budowlanych itp.

Właściwości konopi pozwalają na ich efektywne wykorzystanie do materiałów dźwiękochłonnych, paroizolacyjnych i termoizolacyjnych, co tworzy w pomieszczeniu specjalny mikroklimat, tłumiący chorobotwórcze mikroorganizmy, grzyby i bakterie, a jednocześnie korzystnie wpływający na organizm ludzki. Niski koszt i możliwość całkowitej utylizacji bez szkody dla środowiska dają dodatkowe zalety materiałom na bazie konopi.

Beton komórkowy czy beton konopny to materiał, który ma wszelkie szanse zrewolucjonizować światowe budownictwo, gdyż jest surowcem odnawialnym. Beton komórkowy wykazuje wysokie właściwości izolacyjne i akumulacyjne, jest paroprzepuszczalny, jest niepalny, a po rozbiórce budynku może służyć jako nawóz.

Domy budowane z betonu konopnego są ciepłe, trwałe i bezpieczne dla środowiska. Budownictwo w sposób ekologiczny staje się zjawiskiem powszechnym nie tylko wśród deweloperów lokali biurowych stosujących światowe certyfikaty takie jak LEED czy BREEAM, ale także wśród osób prywatnych, które myślą o budowie rezydencji lub domu letniskowego

Produkcja pelletu paliwowego z konopii

Brykiety i pelety z nasion konopi zajmują pod względem kaloryczności miejsce pośrednie pomiędzy węglem a drewnem. Łodyga konopi ma wysoką wartość opałową, nieco gorszą od węgla, ale przewyższa podobne wskaźniki dla miękkich gatunków drewna i torfu.

Ponadto w odróżnieniu od tradycyjnych paliw, konopie są surowcem szybko odnawialnym: z 1 hektara w ciągu roku produkują znacznie więcej drewna niż gatunki leśne.

Do jego produkcji i przetwarzania nie jest konieczne stosowanie specjalnego sprzętu i technologii. Wystarczą maszyny ogólnego przeznaczenia, bez pomocniczych operacji technologicznych.

Wykorzystanie łodyg konopi na cele energetyczne jest obiecującym kierunkiem wykorzystania tej rośliny, gdyż istnieje możliwość wykorzystania jako paliwa zarówno całej łodygi, jak i jej części, biorąc pod uwagę produkty przerobu.

Analiza danych wskazuje na zalety stosowania surowców konopnych jako paliwa energetycznego, gdyż jego główną część stanowią substancje organiczne, które w minimalnym stopniu zanieczyszczają środowisko w porównaniu z paliwami mineralnymi i innymi rodzajami paliw.

Produkcja płyt i komponentów meblowych

Konopie są doskonałą alternatywą dla drewna, ponieważ można z nich wytwarzać mocniejsze materiały kompozytowe do budowy. Może być także materiałem alternatywnym dla zrębków czy nawet tarcicy niskiej jakości.

Produkcja bioplastiku z konopii

Bioplastik to przyjazny dla środowiska rodzaj tworzywa sztucznego wytwarzany z materiałów biodegradowalnych – celulozy roślinnej konopnej. Plastik pochodzący z konopi można wytwarzać z liści konopi, łusek nasion i łodyg roślin, które często są uważane za produkty uboczne.

Zalety plastiku konopnego:

  • Plastik konopny rozkłada się od 3 do 6 miesięcy.
  • Jest to surowiec odnawialny – konopie rosną szybko i łatwo, dojrzewają w ciągu 4 miesięcy i można je uprawiać na różnych typach gleb.
  • Plastik konopny jest mocny i trwały, a jednocześnie lekki i elastyczny.
  • Rośliny konopi nie zawierają niebezpiecznych toksyn
  • Roślina konopi znana jest z wysokich właściwości pochłaniania węgla

Produkcja żywności z konopii

Konopie to super jedzenie, bogate w witaminę C, wapń, żelazo, cynk i magnez. Nasiona konopi są także bogate w białko i błonnik, zawierają znaczne ilości witamin, Omega-3, minerałów i dwóch kwasów tłuszczowych, których nie znajdziesz nigdzie indziej. Obrane nasiona konopi służą jako żywność do spożycia przez ludzi, natomiast nieprzetworzone nasiona służą do karmienia zwierząt. Zwierzęta karmione konopiami nie muszą być leczone hormonami.

Nasiona konopi można spożywać na surowo, mielone na mąkę lub sproszkowane suszone kiełki i przetwarzane na zawiesinę do pieczenia lub napoje, takie jak mleko konopne i herbatki ziołowe. Olej konopny otrzymywany metodą tłoczenia na zimno charakteryzuje się wysoką zawartością nienasyconych kwasów tłuszczowych.

źródło/grafiki: hempy.com.ua

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *