Rynek pracy: brakuje coraz więcej pracowników

Liczba wolnych stanowisk pracy na Ukrainie stale rośnie. Liczba ofert pracy na portalu Work.ua stale rośnie i we wrześniu osiągnęła poziom 105 000. To najwyższa liczba od początku wybuchu wojny na pełną skalę. Najwięcej wolnych stanowisk pracy tradycyjnie występuje w obwodach kijowskim, dniepropietrowskim, lwowskim, odeskim i charkowskim.

Informacje te zebrał i przedstawił Opendatabot.

Ponad połowa wszystkich ofert pracy na Ukrainie, a dokładnie 62% znajduje się w 5 obwodach: kijowski, dniepropietrowski lwowski, odeskiego, charkowski.

Na początku jesieni najbardziej zauważalnie wzrosło zapotrzebowanie na specjalistów SMM i monterów opon — +22% w ciągu miesiąca. Pracodawcy na nowych stanowiskach pracy aktywniej oferują pracę emerytom i weteranom (+8% miesięcznie) oraz studentom (+6% miesięcznie).

Z kolei liczba nowych i zaktualizowanych CV ponownie spada z miesiąca na miesiąc: do 335 tys., o 4% we wrześniu-sierpniu. Obecnie częściej niż inni pracy szukają konsultanci handlowi, administratorzy, kierownicy sprzedaży, księgowi i kierowcy.

Praca zdalna pozostaje drugą poszukiwaną w CV kandydatów. Częściej szukają pracy tylko w obwodzie kijowskim, a pierwszą trójkę zamyka obwód lwowski.

Najwyższe pensje, jak poprzednio, utrzymują się u „media buyers” (marketing) — 52,5 tys. UAH i kierowców międzynarodowych — 45 tys. UAH.

Podczas gdy liczba wolnych stanowisk pracy rośnie, liczba CV gwałtownie maleje. We wrześniu liczba nowych (i zaktualizowanych) CV spadła o 4%

Praca w IT

Maleje także aktywność kandydatów w obszarze IT. Liczba chętnych do pracy spadła o 4%, natomiast liczba ogłoszeń o pracę w ciągu miesiąca spadła o 8%.

Najwięcej ofert pracy, podobnie jak w sierpniu, opublikowano dla marketerów (13%), JavaScript (8%), Sales (5,7%), DevOps (4,3%), PHP (4,1%).

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *