Sady w obwodzie lwowskim powiększą się o ponad 250 hektarów

Przewidywana powierzchnia nasadzeń roślin wieloletnich w sektorze przemysłowym obwodu lwowskiego wzrośnie w tym roku o 11% w porównaniu z rokiem poprzednim.

Jak wynika z komunikatu Departamentu Rozwoju Rolnictwa Obwodu Lwowskiego na Facebooku, największy wzrost przewidywany jest w przypadku upraw jagodowych – o 29,8% i orzechów – o 6,7%.

Łącznie powierzchnia upraw owoców i jagód wyniesie około 2,4 tys. ha, z czego 2,0 tys. ha znajduje się w wieku owocującym.

„Według obserwacji ogrodników plantacje wyszły z zimy w dobrej kondycji, bez większych uszkodzeń. W związku z wczesnym ociepleniem w marcu, ponad 2 tygodnie wcześniej niż daty kalendarzowe, rozpoczęło się aktywne pączkowanie na drzewach i kwitnienie wczesnych odmian roślin pestkowych, dlatego mamy nadzieję, że w przypadku braku wiosennych przymrozków przyspieszymy okres dojrzewania i uzyskać obfite zbiory owoców i jagód” – skomentowała dyrektor wydziału Tatyana Hetman.

Według departamentu udział uprawy owoców i jagód w sektorze przemysłowym wynosi 15%, pozostałe 85% koncentruje się w populacji. W strukturze upraw wieloletnich upraw przemysłowych na Ukrainie udział obwodu lwowskiego wynosi około 5%. Rocznie obszary przemysłowe powiększają się o 200-300 hektarów nowych plantacji. W szczególności w 2024 roku ogrodnicy z sektora komercyjnego przewidują zasadzenie nowych plantacji na obszarze ponad 250 hektarów, z czego 110 hektarów zostanie sfinansowanych ze wsparcia dotacyjnego „Svoi Sad” w ramach programu YeRobota, a 140 ha będą to inwestycje własne.

W sumie od początku realizacji programu „YeRobota” dotację na rozwój ogrodnictwa i uprawy jagód w wysokości 71,8 mln hrywien otrzymało 15 podmiotów gospodarczych obwodu lwowskiego, które przeznaczyły środki na organizację ponad 256 hektarów nowych obszarów intensywnych ogrodów i sadów jagodowych. W ubiegłym roku dzięki dotacjom znacznie powiększyły się areały uprawy borówek, truskawek i orzechów laskowych.

W regionie przemysłową produkcją owoców i jagód zajmuje się około 160 podmiotów gospodarczych. W strukturze powierzchni nasadzeń 56% zajmują uprawy zbóż i pestek, 27% uprawy jagodowe, 16% uprawy orzechów i około 1% winnice.

W 2024 r. LODA zatwierdziła nowy program wsparcia finansowego dla istniejących i nowo powstałych spółdzielni zajmujących się uprawą jagód, specjalnie dla ogrodników z regionu. Całkowity budżet programu wynosi 5 milionów hrywien, głównym celem jest zwiększenie efektywności uprawy jagód w oparciu o drobnych producentów i stworzenie warunków do rehabilitacji kombatantów we wsiach obwodu lwowskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *