Na liście „30 under 30. Europe” magazynu Forbes znalazło się 11 Ukraińców

To już dziewiąty rok, gdy Forbes tworzy listę „30 poniżej 30 lat”. W ubiegłym roku na listę w różnych kategoriach wpisało się sześciu Ukraińców, w tym roku – 11. Najwięcej Ukraińców w tym roku znalazło się w kategorii „Technologia”.

11 Ukraińców poniżej 30. roku życia znalazło się w pięciu kategoriach światowego zestawienia „Forbesa”: „Technologia”, „Finanse”, „Media i marketing”, „Sport i gry” oraz „Zmiana społeczna”.

„Technologie”

Założycielami legalnego startupu Legal NodesMargarita Sivakova, 29 lat (CEO) i Maksym Malyuk, 29 lat. Startup pomaga firmom obejść się bez prawników. Legal Nodes działa w modelu abonamentowym, ale w razie potrzeby użytkownicy mogą dokupić dodatkowe usługi. Założony na Ukrainie startup ma siedzibę w Londynie. W 2022 roku Sivakova znalazła się na ukraińskiej liście „30 do 30”.

Specjalista ds. cyberbezpieczeństwa, kryptoprzedsiębiorca i współzałożyciel międzynarodowej firmy zajmującej się cyberbezpieczeństwem Hacken Yevgenia Broshevan, lat 28. Firma założona przez Broshevana zatrudnia ponad 100 pracowników i spodziewa się osiągnąć przychody w wysokości 6,5 mln dolarów w 2024 roku. Haken współpracuje z firmami zajmującymi się kryptowalutami, giełdami i projektami gier i obsługuje ponad 1200 klientów.

Również w tej kategorii znalazła się współzałożycielka i dyrektor techniczna startupu AI Traces AI Veronika Yurchuk, lat 29. Traces AI dostarcza analitykę wideo opartą na sztucznej inteligencji dla firm z sektora bezpieczeństwa. Technologia Traces AI wykorzystuje charakterystyczne cechy danej osoby, a także jej akcesoria i ubranie do rozpoznawania, zamazując twarz w celu zachowania anonimowości. Do 2023 roku Traces AI podłączyło ponad 35 000 kamer, a wartość start-upu wyceniana jest na 10,8 miliona dolarów.

„Finanse”

Wspólnicy funduszu venture capital Flyer One Ventures, Oleksiy Yermolenko, 26 lat i Olena Mazhuga, 26 lat. Wartość inwestycji funduszu w ciągu ostatnich pięciu lat przekroczyła 40 milionów dolarów. Flyer One Ventures koncentruje się na inwestycjach w fazie pre-seed etap i seria A. Wśród spółek, w które zainwestował fundusz – GreenScreens, NewHomesMate, Competera i FintechFarm. Jermołenko i Mazuga w 2022 roku znaleźli się na ukraińskiej liście „30 do 30”.

„Sport i gry”

Założycielka GameTree, startupu gamingowego tworzącego bezpieczną przestrzeń dla graczy, Dana Sydorenko, lat 27. Dzięki sztucznej inteligencji platforma GameTree pomaga graczom znaleźć partnerów do zabawy. Usługa skierowana jest do kobiet i graczy LGBTQ+. Społeczność GameTree liczy ponad 700 000 użytkowników, z czego ponad 50% znajduje się w Europie. W grudniu 2023 roku GameTree zebrało 1,7 miliona dolarów na dalszy rozwój platformy od Corazon Capital, Full Stack Ventures, Goodwater Capital, 32-Bit Ventures, Expert Dojo oraz grant od Overwolf.

Ukraińska skoczkini wzwyż Yaroslava Maguchih, lat 22. W 2023 roku zajęła pierwsze miejsce w światowym rankingu i jest główną pretendentką do złota na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku. W styczniu swój sezon 2024 rozpoczęła skacząc na odległość 2,04 m podczas Internationales Springer-Meeting w Cottbus w Niemczech. Na Instagramie Maguchih ma 180 000 obserwujących, jest ambasadorką marek Omega i Puma.

„Media i marketing”

Wasylisa Stepanenko (24 l.) rozpoczęła pracę jako niezależna producentka wideo w Associated Press na kilka tygodni przed rozpoczęciem inwazji na Ukrainę na pełną skalę. Stepanenko wraz z kamerzystą Mścisławem Czernowem i fotografem Jewgienijem Małoletką wchodzili w skład zespołu twórców filmu dokumentalnego „20 dni w Mariupolu”, który w 2024 roku zdobył Oscara. W 2023 roku Stepanenko i jej zespół zdobyli nagrodę Pulitzera, nagrodę Livingstone’a oraz nagrodę Royal Television Society i Livingstone Award za serial „Rok wojny”, którego była producentem.

Ukraiński przedsiębiorca i bloger Max Kłymenko (28 l.), który ma ponad 5 milionów obserwujących na TikToku, YouTube i Instagramie. Klymenko tworzy treści z poradami zawodowymi i wywiadem biznesowym. Łączna liczba wyświetleń jego publikacji to ponad 3 miliardy. Jest także założycielem agencji komunikacyjnej KLYM&CO, która współpracuje z ONZ, WWF, Google i Microsoft. Startup ma klientów w 25 krajach. W 2023 roku Klymenko zarobił 1,2 miliona dolarów, łącząc biznes klienta z pracą nad marką osobistą.

„Zmiany społeczne”

Założyciel internetowej szkoły nauki języka angielskiego Speaking Club, Vladislav Peristy, lat 23. Zespół klubu Speaking liczy 45 osób. Co miesiąc na kursach klubu Speaking uczy się około 700 studentów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *