Powstanie Rada ds. współpracy z Ukrainą

Polski rząd utworzy Radę ds. współpracy z Ukrainą, w której skład wezmą się przedstawiciele nauki, biznesu, rządu i samorządu lokalnego. Poinformował o tym przyszły przewodniczący tej rady, przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu RP Paweł Kowal.

Powstanie Rada ds. Współpracy z Ukrainą wszechstronnie działająca na rzecz Ukrainy i jej odbudowy, premier Donald Tusk podpisał zarządzenie w tej sprawie – przekazał PAP Paweł Kowal (KO).

Polityk poinformował, że został przewodniczącym Rady, a w jej skład wejdą również przedstawiciele biznesu.

„Premier podpisał już zarządzenie, powstanie Rada ds. Współpracy z Ukrainą, premier powołał mnie na jej przewodniczącego. Będzie to ciało społeczne, w skład którego wejdą przedstawiciele świata nauki, biznesu, administracji rządowej i samorządowej. Ten skład będzie kompletowany w najbliższych tygodniach” – powiedział PAP w piątek Kowal.

Dodał, że Rada będzie miała własne biuro i grupy robocze, które zostaną utworzone w najbliższym czasie, a także zakres ich obowiązków. Rada będzie miała własny sekretariat, a jej funkcjonowaniem zajmie się Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Kowal zaznaczył, że instytucja ta będzie pracować nad kwestiami zaangażowania Polski w odbudowę Ukrainy. Będzie współpracować z polskimi ośrodkami analitycznymi – Polskim Instytutem Ekonomicznym i Centrum Studiów Orientalnych.

Polityk powiedział, że w sobotę zostanie otwarty oddział Rady w województwie podkarpackim, które graniczy z Ukrainą, gdyż kwestie współpracy transgranicznej będą jednym z elementów współpracy z Ukrainą.

Według niego instytucja kompleksowo podejdzie do stosunków polsko-ukraińskich.

„Oceniamy, że są one wyjątkowe nie tylko ze względu na kwestie historyczne, ale także ze względu na zaangażowanie Polski w ochronę Ukrainy i rolę Polski w procesie jej odbudowy” – podkreślił Kowal.

Dodał, że celem działania rady jest doprowadzenie do tego, by jak najwięcej polskich firm, samorządów i organizacji pozarządowych uczestniczyło w procesie odbudowy Ukrainy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *