Wystawy polskich artystów we Lwowie: studium ludzkiej kruchości i odrodzenia

W Lwowskim Pałacu Sztuki zaprezentowano dwie wielkoformatowe wystawy polskich artystów, które podejmują tematy ludzkiej wrażliwości, zmiany, znikania oraz odrodzenia.

– To pierwszy tak duży projekt i mamy nadzieję, że to dopiero początek wielkiej współpracy. Otwieramy nową kartę we wzajemnym dialogu kulturalnym: współczesna sztuka polska na Ukrainie, a sztuka ukraińska w Polsce – podkreślił Lewko Wankowycz, dyrektor generalny Lwowskiego Pałacu Sztuki.

Wystawa Wojciecha Pukocza

„Śpiew okaleczonego świata” to retrospektywa twórczości znanego artysty, rektora Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu – Wojciecha Pukocza. Około 140 prac, powstałych na przestrzeni ponad 20 lat, porusza głębokie tematy filozoficzne: egzystencjalną kruchość, tożsamość, wpływ cywilizacji na przyrodę.

Wojciech Pukocz to nie tylko artysta – to również aktywny sojusznik Ukrainy, który od początku pełnoskalowej inwazji wspiera ukraińskich twórców.

– Ta wystawa to próba ponownego przemyślenia mojej własnej twórczości, trwającej ponad dwadzieścia lat. Ułożyłem prace w cykle tematyczne, które tworzą unikalne narracje, spójną opowieść. To moja największa wystawa – choć prezentuję jedynie część dorobku. To odpowiedź na pytanie: kim jesteśmy? – mówi autor projektu, Wojciech Pukocz.

Projekt grupy artystycznej Silesium

„Fede et oriri” (Porażka i odrodzenie) to projekt grupy artystycznej Silesium, który bada zjawiska społeczne, historyczne i kulturowe Dolnego Śląska. Kuratorem wystawy jest Mirosław Jasiński. Przestrzeń ekspozycyjna obejmuje malarstwo, grafikę, rzeźby i instalacje, które przekształcają otoczenie w język sztuki. Artyści Silesium tworzą na styku osobistych doświadczeń i pamięci zbiorowej.

– Staraliśmy się pokazać różnorodną sztukę różnych ludzi, połączoną wspólnym tematem. Obie wystawy są swego rodzaju dedykacją dla Ukrainy. Nie muszą bezpośrednio przedstawiać wydarzeń, ale głęboko rezonują z naszym doświadczeniem. Temat znikania i odrodzenia jest bowiem niezwykle aktualny, filozoficzny i boleśnie bliski Ukraińcom – zauważa kuratorka wystawy, zastępczyni dyrektora Lwowskiego Pałacu Sztuki, Olga Łukowska.

Obie wystawy odbywają się pod patronatem Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie. Ekspozycje potrwają do 11 maja włącznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *