Apteki mobilne pojawią się we wsiach i na terenach frontowych

Rząd przyjął uchwałę zezwalającą licencjobiorcom prowadzącym sprzedaż detaliczną leków na zakładanie aptek mobilnych. Apteki mobilne będą mogły funkcjonować tylko na terenach wiejskich, gdzie aptek nie ma, a mieszkańcy mają ograniczony dostęp do leków. Również w okresie stanu wojennego takie mobilne punkty apteczne będą mogły działać na terenach frontowych oraz w strefach zagrożenia.

Obecnie na wsiach i osiedlach miejskich działa około 5700 aptek i punktów aptecznych. Na terenie kraju jest jednak ponad 20 000 wiosek, które nie mają aptek. Dlatego utworzenie takich mobilnych aptek znacznie poprawi dostęp ludzi do niezbędnych leków. W szczególności apteki te będą wydawać leki, które podlegają refundacji w ramach programu „Lek w przystępnej cenie”.

Dodatkowo mobilne punkty apteczne będą działać na terenach frontowych, gdzie infrastruktura medyczna i apteczna jest obecnie znacznie zniszczona.

„Jednym z problemów branży medycznej, nad rozwiązaniem którego pracujemy od dłuższego czasu, jest zapewnienie ludziom dostępu do potrzebnych im leków tam, gdzie ten dostęp jest z pewnych względów ograniczony. Mówimy o obszarach wiejskich i terytoriach, na których toczą się aktywne działania wojenne. Ciągłe ataki Rosji, niszczenie infrastruktury medycznej, przerywanie łańcuchów logistycznych dodatkowo komplikują sytuację. Dzisiejsza decyzja rządu otwiera szanse na działanie aptek mobilnych, co poprawi sytuację. Ważna jest jednak nie tylko dostępność, ale również jakość. Dlatego tylko licencjonowane przedsiębiorstwa mają prawo do tworzenia takich mobilnych aptek. Apeluję do tych licencjobiorców, aby wykorzystali tę szansę – stworzyli te mobilne apteki i przybliżyli program „Niedrogie leki” do miejsc zamieszkania tych, którzy ich potrzebują”powiedział minister zdrowia Wiktor Laszko.

W aptekach mobilnych obowiązywać będą takie same zasady wydawania leków jak w aptekach stacjonarnych. Wszystkie leki na receptę będą wydawane wyłącznie na receptę (zarówno papierową, jak i elektroniczną).

W kwestii tworzenia aptek mobilnych Ukraina kierowała się zaawansowanymi światowymi doświadczeniami. W szczególności takie apteki z powodzeniem działają w USA.

źródło: Ministerstwo Zdrowia

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *