Jakie książki Ukraińcy najczęściej kupowali w 2023 roku

Ukraiński Instytut Książki wraz z Kijowskim Weekendem Książki przeprowadził ankietę wśród księgarń i sprawdził, które książki cieszą się największą popularnością i osiągają najwyższe oceny sprzedaży w 2023 roku.

Na podstawie danych otrzymanych od księgarzy udało się stworzyć listę bestsellerów w czterech kategoriach:

  • najpopularniejsze ukraińskie klasyki;
  • najpopularniejsze książki współczesnych autorów ukraińskich;
  • najpopularniejsze tłumaczenia;
  • najpopularniejsze książki dla dzieci.

1. Najpopularniejszy ukraiński klasyk.

Jak wynika z sondażu, „niekwestionowanym liderem” nominacji została seria „Kanon niekanoniczny” wydawnictwa „Vikhola”.

Najbardziej udanymi książkami, które jednocześnie znalazły się na listach bestsellerów czterech ogólnoukraińskich księgarni z sześciu, były: „Miasto” Waleriana Podmohylnego i „Notatki kręconego Mefistofelesa” Wołodymyra Winniczenki (Wydawnictwo Wichoła) oraz „Tigrolovi” i „ Ogród Getsemani” Iwana Bagryany’ego (Wydawnictwo „A priori”). Te same książki, a także „Opowieść o strefie sanatoryjnej” Mykoły Chwyłowego, plasują się w czołówce kijowskich księgarń.

2. Najpopularniejsze książki współczesnych autorów ukraińskich.

Na pierwszym miejscu jest książka „Widzę, interesuje Cię ciemność” Hilariona Pawluka (Wydawnictwo Stary Lew, w tłumaczeniu z rosyjskiego Wiktoria Stach). Zainteresowało to nabywców wszystkich ankietowanych księgarń w Kijowie i pięciu ogólnoukraińskich platform z sześciu.

Trzy kolejne edycje plasują się w czołówce bestsellerów większości ankietowanych. Są to „Drabina” Jewgieniji Kuzniecowej („Wydawnictwo Stary Lew”), „Nowe średniowiecze”. Kolonia” Maxa Kidruka (Wydawnictwo „Brodata Tamaryna”) i „Tańcząc z Kościami” Andrija Siemiankowa (Wydawnictwo „Wikhola”).

3. Najpopularniejsze tłumaczenia.

Gusta nabywców wszystkich kijowskich księgarń zbiegły się w następujących książkach: „Mossad. Najwybitniejsze izraelskie operacje wywiadowcze” Michaela Bar-Zohara i Nissima Mishala (Wydawnictwo Nash Format w przekładzie Oleksandra Michelsona), „The Churchill Factor How One Człowiek zmienił historię” Borisa Johnsona (Wydawnictwo Vivat w przeł. Jurija Girycza).

4. Najpopularniejsze książki dla dzieci.

Na liście najpopularniejszych książek dla dzieci znajdują się zarówno wydania ukraińskie, jak i tłumaczenia autorów zagranicznych.

Książka „Dzieci o sprawach intymnych” Julii Jarmołenko (Wydawnictwo Talent) prowadzi w rankingu sprzedawców detalicznych. Zainteresowało nabywców pięciu z sześciu lokalizacji. Również w czołówce (4 z 6) znajduje się książka wydawnictwa „A-ba-ba-ga-la-ma-ga” „Toreadorzy z Wasiukiwki” Wsiewołoda Nestaika.

O ankiecie

Wyniki opracowano na podstawie sprzedaży w dwóch próbach: dużych detalistów (Book24, kniga.biz.ua, Yakaboo, „Knygoland”, KSD, NF) oraz niesieciowych księgarń kijowskich „Sens”, „Zakapelok”, Readeat, Katebooki (miasto Irpin).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *