Strefa wolnego handlu pomiędzy Ukrainą a północną Macedonią

15 sierpnia rząd przyjął uchwałę umożliwiającą pełne uruchomienie odnowionej umowy o wolnym handlu między Ukrainą a Macedonią Północną, która została ratyfikowana wiosną 2023 roku.

Poinformował o tym portal rządowy. Uchwała upraszcza mechanizm odprawy celnej towarów objętych koncesjami w ramach Umowy o strefie wolnego handlu pomiędzy Ukrainą a Macedonią Północną.

W szczególności zmienia się mechanizm odpraw celnych towarów rolnych. Od teraz podmioty zagranicznej działalności gospodarczej nie muszą uzyskiwać pozwolenia na import towarów z Macedonii Północnej w ramach kontyngentu taryfowego.

Ukraińscy rolnicy będą mieli większy dostęp do wspólnych rynków europejskich, ponieważ będą mogli wykorzystać komponenty produktów wytwarzanych w Macedonii Północnej do produktów, które będą sprzedawane w UE” – powiedział wiceminister gospodarki Taras Kachka.

Zgodnie z umową o wolnym handlu między Ukrainą a Macedonią Północną organy celne będą rozdzielać kontyngenty taryfowe na zasadzie „kto pierwszy, ten lepszy”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *