Transport bezwizowy pomiędzy Ukrainą a Norwegią

Ministerstwo Rozwoju Społeczności, Terytoriów i Infrastruktury podpisało protokół z wyspecjalizowanym departamentem Norwegii w sprawie „transportu bezwizowego” — możliwości wykonywania przewozu ładunków bez zezwoleń.

Poinformowano o tym w służbie prasowej Ministerstwa Rozwoju Społeczności.

Będzie dotyczyć samochodów ciężarowych spełniających normę Euro-5 i wyższą. Uproszczony system wejdzie w życie 1 września i będzie dotyczył zarówno przewozów dwustronnych, jak i tranzytowych.

„Nadal tworzymy korzystne warunki dla naszych przewoźników. Poszerzamy listę krajów, z którymi faktycznie funkcjonuje ruch bezwizowy – obecnie jest to 35 krajów” – powiedział wiceminister Serhij Derkach.

Aby skorzystać z ruchu „bezwizowego” przewoźnik musi posiadać certyfikat potwierdzający klasę ekologiczną ciężarówki. Jednocześnie istnieje możliwość realizacji przewozów pojazdami niższej klasy ekologicznej.

Podczas spotkania ukraińsko-norweskiej komisji mieszanej udało się uzgodnić pozwolenia na przyszły rok. Ukraińscy przewoźnicy będą mogli uzyskać 250 zezwoleń uniwersalnych i 50 z/do krajów trzecich.

W czerwcu 2023 r. Ukraina zgodziła się na „bezwizowy transport” z Macedonią Północną. Ponadto udało się uzgodnić z Azerbejdżanem kwotę zezwoleń na międzynarodowy przewóz towarów na rok 2024.

Istnieje umowa między Unią Europejską a Ukrainą w sprawie liberalizacji transportu drogowego, która przewiduje transport dwustronny i tranzytowy bez zezwoleń. Mówimy o możliwości nieautoryzowanego transportu do 27 krajów UE.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *