Ukraina oficjalnie dołącza do Banku Rozwoju Rady Europy

Ukraina zakończyła proces akcesyjny i została 43. krajem członkowskim Banku Rozwoju Rady Europy (CEB). To kolejny krok w kierunku UE.

Przystąpienie do CEB to kolejny krok w kierunku dalszej pełnej integracji Ukrainy z UE. Obie strony poczyniły znaczne wysiłki, aby osiągnąć ten cel.

Jesteśmy przekonani, że [to] członkostwo odegra ważną rolę w procesie odbudowy Ukrainy i pomoże nam przezwyciężyć istniejące wyzwania”powiedział ukraiński minister finansów Serhij Marczenko.

„Współpraca Banku z Ukrainą jest jednym z celów Ram Strategicznych CEB na lata 2023-2027. Kluczowe obszary współpracy będą koncentrować się na zaspokajaniu priorytetowych potrzeb zdrowotnych Ukrainy oraz realizacji państwowej polityki mieszkaniowej, w tym zapewnianiu mieszkań obywatelom Ukrainy, – dodało Ministerstwo Finansów.
Przystąpienie Ukrainy do CEB to wielki zaszczyt. Jest to świadectwo zaufania, jakie Ukraina pokłada w zdolności Banku do dostarczania i jego wartości dodanej we wspieraniu odbudowy kraju, odbudowy i długoterminowego rozwoju społecznego”, powiedział gubernator Bank Rozwoju Rady Europy Carlo Monticelli.

Przystąpienie Ukrainy do Banku Rozwoju Rady Europy nastąpiło niecały rok po oficjalnym złożeniu przez ten kraj wniosku o członkostwo w czerwcu 2022 roku.
Bank Rozwoju Rady Europy jest wielostronną instytucją finansową o orientacji wyłącznie społecznej – wyjaśniło Ministerstwo Finansów.
Bank Rozwoju Rady Europy został powołany przez kraje europejskie w 1956 r. w celu rozwiązywania problemów związanych ze społecznie zorientowaną reintegracją uchodźców, przesiedleńców i migrantów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *