Ukraińcy mogą wziąć ślub przez aplikację

Od teraz Ukraińcy będą mogli zawrzeć związek małżeński online – poprzez aplikację Diya za pomocą komunikacji wideo. Stosowną uchwałę poparł rząd. Fiodorow powiedział, że będzie to przełom w dziedzinie usług publicznych, bo czegoś takiego nie ma nigdzie na świecie.

Poinformował o tym Minister Transformacji Cyfrowej Mychajło Fiodorow.

„Ukraińcy będą mogli zawrzeć związek małżeński po prostu w aplikacji. Jest to szczególnie istotne dla wojska i par, które ze względu na wojnę znajdują się na odległość. Państwo młodzi zawrą związek małżeński za pośrednictwem łącza wideo, a dokumenty poświadczą za pomocą „Akt. Podpis” – powiedział minister.

„Szybko, jak w Las Vegas, wygodnie i prosto, jak wszystko inne w Diya” – powiedział Fiodorow.

Gabinet Ministrów zgodził się z propozycją Ministerstwa Transformacji Cyfrowej i Ministerstwa Sprawiedliwości dotyczącą realizacji dwuletniego eksperymentalnego projektu polegającego na przeprowadzeniu państwowej rejestracji małżeństwa w formie elektronicznej z wykorzystaniem Jednolitego Państwowego Portalu Internetowego Usług Elektronicznych, w szczególności z wykorzystaniem aplikację mobilną Diya.

Zatwierdzono procedurę realizacji projektu eksperymentalnego:

  • prowadzenie państwowej rejestracji małżeństwa w formie elektronicznej z wykorzystaniem portalu „Diya”, w szczególności z wykorzystaniem aplikacji mobilnej;
  • przeprowadzenie państwowej rejestracji małżeństwa oraz indywidualnej ceremonii takiej rejestracji poprzez udział w wideokonferencji pary młodej i pracownika państwowej rejestracji aktów stanu cywilnego w czasie rzeczywistym;
  • podpisanie aktu małżeństwa wprowadzonego przez państwowego urzędnika stanu cywilnego aktów stanu cywilnego za pośrednictwem portalu Diya poprzez złożenie zdalnie kwalifikowanych podpisów elektronicznych „Diya.Signature” („Diya ID”).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *