W Białej Cerkwi odkryto skarby z czasów hetmanatu

W Białej Cerkwi na terenie obwodu kijowskiego archeolodzy odkryli złote ozdoby z XVII-XVIII wieku. Według ekspertów skarby należące do hetmanatu są niezwykle rzadkim znaleziskiem.

O znalezisku poinformował Instytut Archeologii Narodowej Akademii Nauk Ukrainy.

W trakcie prac Ekspedycja Architektoniczno-Archeologiczna Instytutu Archeologii Narodowej Akademii Nauk Ukrainy odkryła na terenie starożytnego miasta w Białej Cerkwi i w pełni zbadanała wiele obiektów z czasów staroruskich i kozackich. Udało się znaleźć dużą liczbę różnorodnych artefaktów.

Prawdziwą sensacją naukową jest złota biżuteria najprawdopodobniej związane z burzliwymi wydarzeniami historycznymi czasów hetmanatu z XVII i XVIII wieku. Skarb składa się z 12 złotych przedmiotów o łącznej masie około 28 g oraz koralików z masy perłowej, które ukryte zostały w niewielkim ceramicznym naczyniu.

Skarb czasów hetmańskich jest znaleziskiem niezwykle rzadkim, mającym ogromne znaczenie naukowe i społeczne. Ilustruje znaczący rozwój kultury materialnej ludności Ukrainy. Podkreśla teżwysoki poziom sztuki jubilerskiej państwa kozackiego. Wszystkie znalezione obiekty zostały przekazane do funduszy Muzeum Archeologicznego Narodowej Akademii Nauk Ukrainy i niewątpliwie w przyszłości będą ozdobą jego ekspozycji.

źródło/zdjęcia: iananu.org.ua

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *