„Jeśli Ukraina upadnie, upadniemy wszyscy” – Prezydent Czech

27 października prezydent Czech Petr Pavel zwrócił się do zagranicznych ambasadorów pracujących w Czechach z przemówieniem na temat wojny na Ukrainie. „Jeśli Ukraina upadnie, upadniemy wszyscy” – powiedziała głowa państwa.

Podczas spotkania z zagranicznymi dyplomatami z okazji święta narodowego Dnia Niepodległości Republiki Czech, prezydent Czech powiedział że łamane jest prawo międzynarodowe, a Rosja atakuje niewinnych ludzi. Paweł wspomniał także o konflikcie na Bliskim Wschodzie i potępił terroryzm i ruch Hamas.

W naszym społeczeństwie nie ma miejsca na terroryzm. Nie ma usprawiedliwienia dla przerażających działań Hamasu. W ostatecznym rozrachunku terroryści zapłacą za swoje zbrodnie, gdziekolwiek się znajdują – podkreślił Paweł.

Prezydent Czech nie zaprosił na spotkanie ambasadora Rosji Aleksandra Zmeevsky’ego.

Zdaniem prezydenta obecnych konfliktów nie da się rozwiązać po prostu słuchając obu stron i wytyczając wyimaginowaną linię gdzieś pośrodku. W oświadczeniu wspomniał o rażących naruszeniach prawa międzynarodowego na Ukrainie i atakach Rosji na niewinnych ludzi.

Zdaniem głowy państwa Czechy pozostają wierne swojemu stanowisku i popierają suwerenność Ukrainy. Czeski przywódca wyraził też wiarę w zdolności dyplomatyczne profesjonalistów, którzy poświęcili swoje życie, aby uczynić świat lepszym miejscem. Przypomniał, że dyplomacja odegrała kluczową rolę w powstaniu Czechosłowacji, a później Republiki Czeskiej.

Pavel skupił się także na roli sieci społecznościowych, które umożliwiają szybkie rozprzestrzenianie się wiadomości, dezinformacji i celowych kłamstw. Tymczasem, zdaniem prezydenta, przedstawiciele państwa uczą się wykorzystywać sieci społecznościowe do skutecznej komunikacji z obywatelami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *