„Ukraina to jeden z najbardziej skorumpowanych krajów na świecie”. Premier Fico blokuje pomoc od UE

Na szczycie przywódców państw członkowskich Unii Europejskiej premierzy Węgier i Słowacji Viktor Orbán i Robert Fico wypowiadali się przeciwko udzieleniu Ukrainie pomocy w wysokości 50 miliardów euro. Kwestionując dalsze zwiększanie pomocy finansowej dla Ukrainy nowy premier Słowacji Robert Fico stwierdził, że jest to jeden z najbardziej skorumpowanych krajów na świecie i dlatego Fico kwestionuje zasadność przyznania Ukrainie 50 miliardów pomocy na lata 2024-2027.

Mimo zastrzeżeń Fico nie odrzucił pomocy finansowej, ale uzależnił ją od kontrolowania jej wykorzystania i zaangażowania słowackich firm w odbudowę, aby Słowacja nie straciła pieniędzy z funduszu spójności.

Odniósł się też do problemów korupcji na Ukrainie. Decyzja o przeznaczeniu środków dla Ukrainy w ramach zaktualizowanego budżetu musi zapaść do końca roku – wtedy zakończy się dotychczasowe finansowanie. Wymaga to jednak zgody wszystkich 27 państw członkowskich Unii Europejskiej.

Ukraina jest jednym z najbardziej skorumpowanych państw na świecie i nadmierne wsparcie finansowe uzależniamy od gwarancji, że pieniądze europejskie (w tym słowackie) nie zostaną skradzione” – oznajmił Fico w oświadczeniu.

Według niego debata na temat Ukrainy była bardziej emocjonalna – tłumaczył się dziennikarzom i zadawał pytania kwestionujące poparcie Kijowa.

„Czy finansowanie Ukrainy zmieniło wynik wojny?” – zapytał, kontynuując kolejne pytanie, czy dzięki temu wsparciu wydarzyło się coś tak istotnego i czy warto dalej finansować Ukrainę.

„Więc wlejmy kolejne 50 miliardów i nie będzie miało znaczenia, co się stanie?”

Fico oświadczył, że ma odmienne zdanie, wskazując, że UE nie ma planu pokojowego. Według niego kilku premierów stoi w kącie, jeśli chodzi o sytuację na Ukrainie, bo nie wiedzą, co będzie dalej, a UE nie ma strategii dla Ukrainy.

„Jeśli strategia polega na ciągłym napływaniu 1,5 miliarda euro miesięcznie bez żadnych rezultatów, a my będziemy musieli obciąć własne zasoby? W końcu mamy ogromne problemy, a pieniądze publiczne są w opłakanym stanie”.

Słowacja chce decydować o sobie

W czwartek 26 października, premier Słowacji Robert Fico odbył pierwsze spotkanie z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen i zapewnił ją, że Bratysława nie udzieli Ukrainie pomocy wojskowej.

Fico powiedział m.in. von der Leyen, że „odtąd Słowacja będzie miała w Brukseli własne zdanie”. Zapowiedział zmiany w słowackim prawie karnym w odpowiedzi na „rażące naruszenia praw człowieka i nadużycia prawa karnego wobec opozycji”, którymi do niedawna była jego partia Smer-SD.

„Poinformowałem także przewodniczącego Komisji Europejskiej, że nowy rząd Słowacji nie będzie wspierał Ukrainy militarnie i że skupimy się wyłącznie na pomocy humanitarnej” – dodał Fico

zdjęcie: facebook.com/robertficosk/

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *