Polska i Słowacja pomogą Ukrainie odbudować i rozwinąć region Karpat

Ministerstwo Społeczności i Rozwoju Terytorialnego Ukrainy informuje, że odbyło się pierwsze spotkanie założycielskie Ukraińsko-Polsko-Słowackiej Inicjatywy Karpackiej. Wiceminister Społeczności i Rozwoju Terytorialnego Ukrainy  wygłosiła przemówienie powitalne na wydarzeniu.

Inicjatywa Karpacka ma na celu rozwijanie strategicznego partnerstwa między Słowacją, Polską i Ukrainą na rzecz odbudowy, a także integracji regionalnej i rozwoju gospodarczego regionu karpackiego: obwodów zakarpackiego i lwowskiego, samorządowych regionów koszyckiego i preszowskiego (Słowacja), województwa podkarpackiego (Polska).

„Nasza wizja jest jasna: odbudować Ukrainę jako nowoczesne, silne i odporne państwo. Jednym z naszych priorytetów jest wzmocnienie potencjału gospodarczego regionów. Dlatego właśnie jesteśmy zainteresowani współpracą ukierunkowaną na wspólną realizację strategicznych projektów infrastrukturalnych, energetycznych oraz społeczno-humanitarnych.
Dążymy do poszerzenia możliwości gospodarczych, poprawy logistyki, tworzenia nowych miejsc pracy, wsparcia biznesu i przyciągnięcia międzynarodowych inwestycji. Niezwykle cenne będzie dla nas doświadczenie Polski i Słowacji w zakresie wypracowywania wspólnych podejść i efektywnego pozyskiwania środków UE.
Chciałabym podziękować naszym partnerom z Polski i Słowacji za inicjatywę oraz wsparcie na drodze do tworzenia trwałych mechanizmów rozwoju, wsparcia przedsiębiorczości i wzmacniania stabilności społecznej” – zaznaczyła Maryna Denysiuk.

Inicjatywa Karpacka została zapoczątkowana z inicjatywy Słowacji. Jej powołanie ogłoszono podczas 6. posiedzenia Ukraińsko-Słowackiej Komisji Mieszanej ds. współpracy gospodarczej, przemysłowej i naukowo-technicznej w listopadzie ubiegłego roku.

Główne kierunki działalności inicjatywy:

  • Infrastruktura transportowa: rozwój i modernizacja korytarzy transportowych łączących Słowację, Polskę i Ukrainę w celu poprawy szlaków logistycznych i handlowych Europy Wschodniej i Środkowej z Europą Zachodnią.
  • Rozwój gospodarczy: tworzenie i wspieranie stref ekonomicznych dla wsparcia lokalnego biznesu i przyciągania inwestycji, organizacja forów i seminariów do wymiany doświadczeń, stymulowania innowacji i promowania partnerstwa publiczno-prywatnego.
  • Projekty humanitarne i społeczne: realizacja projektów mających na celu zaspokojenie pilnych potrzeb społeczności w Ukrainie dotkniętych rosyjską agresją (w zakresie zakwaterowania, opieki zdrowotnej, edukacji), wsparcie więzi kulturowych i programów edukacyjnych.

Wśród zadań:

  • poprawa integracji regionalnej poprzez rozwój połączeń infrastrukturalnych między Ukrainą, Słowacją i Polską w celu wsparcia regionalnego handlu i mobilności;
  • wsparcie wzrostu gospodarczego poprzez realizację projektów strategicznych wspierających odporność gospodarczą i rozwój, w szczególności w regionach przygranicznych;
  • wsparcie odbudowy Ukrainy, przede wszystkim infrastruktury transportowej i energetycznej;
  • wspieranie zrównoważonego rozwoju poprzez zapewnienie zgodności wszystkich projektów z Celami Zrównoważonego Rozwoju i standardami UE.

Działalność Inicjatywy Karpackiej będzie realizowana z wykorzystaniem funduszy UE oraz innych międzynarodowych mechanizmów finansowych, jak również inwestycji sektora prywatnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *