Propagandowy film o „zbrodniach reżimu ukraińskiego w Buczy” zdjęty z ekranów

We Włoszech miał zostać pokazany film propagandowy o „zbrodniach reżimu ukraińskiego w Buczu”. Został on anulowany po protestach.

Jak informuje portal hromadskie we włoskim mieście Viterbo miał zostać wyświetlony propagandowy film Il Testimone („Świadek”), sfinansowany przez rosyjskie Ministerstwo Kultury. Wypaczał on fakty dotyczące wojny na Ukrainie, ukazując „zbrodnie” ukraińskiego wojska na ludności cywilnej.
Poinformowały o tym lokalne media Tusciaweb, powołując się na oświadczenie teatru San Leonardo, w którym miało się odbyć wydarzenie.

W oświadczeniu napisano, że teatr jest „całkowicie odsunięty od działań i zamierzeń politycznych”, w związku z czym zdecydowano o odwołaniu pokazu filmu, który miał rozpocząć się 18 lutego.

Zaznaczono także, że mają oni świadomość, że film „może być odebrany jako najbardziej kontrowersyjny” i dlatego – jak twierdzą – nie zostanie on pokazany.

Na plakacie filmu widnieje informacja, że w jego powstanie zaangażowany był „dziennikarz” Andrea Lucidi.

Według Zaporoskiego Centrum Śledczego znany jest on z propagandowych doniesień z Mariupola, w których opowiadał o tym, jak Rosjanie rzekomo zapewniają mieszkańcom Mariupola mieszkania i wsparcie finansowe.

„Świadek” opowiada o belgijskim skrzypku, który w lutym 2022 roku przebywa na Ukrainie z koncertem. Po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji rzekomo jest świadkiem „nieludzkich zbrodni i krwawych prowokacji” ukraińskich żołnierzy, przedstawianych jako karykaturalne postacie. Niektórzy z nich czytają Mein Kampf Adolfa Hitlera, inni noszą hitlerowskie koszulki, a jeszcze inni zażywają narkotyki.

W końcówce filmu pojawia się także twierdzenie, że zbrodni w Buczu, Mariupolu i innych miastach Ukrainy rzekomo dopuścił się „reżim ukraiński” w celu zdyskredytowania armii rosyjskiej w oczach świata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *