Przepis na syrnik ukraiński

Wszystko co musisz wiedzieć o ukraińskich syrnikach

Bogate tradycje kuchni ukraińskiej obejmują nie tylko obfite dania główne, potrawy mączne, ale również bardzo smaczne oraz pożywne desery będące zwieńczeniem posiłku.

Syrniki możemy porównać do znanych w naszym kraju racuszków, są one jednak bardziej delikatne i puszyste. To jeden z najbardziej popularnych deserów przygotowywanych w Ukrainie: są łatwe do przyrządzenia, tanie, a także bardzo smaczne. Podstawą syrników jest oczywiście biały ser, ważnym składnikiem jest także jajko i cukier.

W niektórych wersjach można wykorzystać również mąkę pszenną. Syrniki możemy przygotować na wiele sposobów, dodając do nich na przykład rodzynki, pokrojone w kostkę jabłko albo dodatkowo polać miodem. Znakomicie wyglądają udekorowane dżemem, konfiturami lub kwaśną śmietaną. Przepis na to tradycyjne danie zna każda gospodyni. Syrniki przyrządzane są również w Rosji i Białorusi, a także na Kresach.

Warto przygotować je samodzielnie i podawać z ulubionymi dodatkami. Najlepiej od razu przygotować ich więcej niż kilka porcji ponieważ są tak pyszne, że znikają z talerza w mgnieniu oka. To zdrowy i naturalny deser, w którym znajdziemy wyłącznie najlepsze składniki, bez konserwantów, sztucznych barwników czy szkodliwych dodatków.

Składniki na Syrnik

Do przyrządzenia trzech porcji deseru będą nam potrzebne:

  • 300 g twarogu,
  • jajko,
  • łyżka cukru,
  • torebka cukru wanilinowego,
  • pięć-sześć łyżek kaszy manny (i dodatkowo do obtoczenia placuszków),
  • 50 g rodzynek,
  • odrobina soli
  • olej do smażenia.

Przepis na przyrządzenie Syrnika

Przygotowanie syrników zaczynamy od umieszczenia w dużej misce twarogu, wbitego jajka, kaszy manny, wsypania doń cukrów oraz odrobiny soli. Wszystko miksujemy na gładką masę i odstawiamy na dwadzieścia minut. Rodzynki zalewamy wrzątkiem i również odstawiamy. Po upływie czasu odsączamy rodzynki i dodajemy do ciasta.
Ciasto dzielimy na kawałki, z których formujemy niewielkie placuszki. Placki obtaczamy w kaszy, a następnie wrzucamy na rozgrzaną olejem patelnię i krótko smażymy z każdej strony, aż uzyskają złoty kolor. Smacznego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *