Ukraina państwem autorytarnym? Kliczko nie rozmawiał z Zełenskim od początku wojny

Burmistrz Kijowa Witalij Kliczko powiedział, że od początku inwazji na Rosję na pełną skalę nigdy nie spotkał się ani nie rozmawiał przez telefon z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Wskazał także na błędy głowy państwa.

Kliczko powiedział to niemieckiemu dziennikowi Der Spiegel, cytowanemu przez UP, a także w wywiadzie dla szwajcarskiej gazety 20 Minuten.

Kliczko powiedział zagranicznym dziennikarzom, że jego zdaniem Ukraina zmierza w stronę autorytaryzmu i może przestać różnić się od Rosji, gdzie „wszystko zależy od kaprysu jednego człowieka”.

Jednak według niego „prawie niemożliwe jest przekształcenie Ukrainy w państwo autorytarne ot tak, po prostu”, ponieważ Ukraińcy zbyt miłują wolność.

Samorząd lokalny wciąż niezależny, ale pod ogromną presją

Burmistrz podkreślił, że obecnie na Ukrainie istnieje tylko jedna niezależna instytucja – samorząd lokalny, ale „jest on pod ogromną presją”.

„W pierwszych miesiącach wojny kraj był bez przywódcy, panował jawny chaos, a burmistrzowie odgrywali kluczową rolę jako liderzy opinii w obronie miast, pomagając wojsku” – zauważył Kliczko, dodając, że prezydent Urząd uważa burmistrzów za „atawizm” — przeszkodę w centralizacji struktur władzy w kraju.

Burmistrz Kijowa oświadczył także, że od początku wojny na pełną skalę nie odbył ani jednego spotkania ani rozmowy telefonicznej z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.

Zdaniem Kliczki prezydent „płaci teraz za swoje błędy”. Na pytanie, jakie błędy są popełniane, burmistrz zauważył, że ludzie zastanawiają się, dlaczego nie byli lepiej przygotowani do tej wojny.

„Dlaczego Zełenski do końca zaprzeczał, że tak się stanie? Albo dlaczego Rosjanom udało się tak szybko dotrzeć do Kijowa? Było zbyt wiele informacji, które nie odpowiadały rzeczywistości” – podkreślił Kliczko.

Dodał jednocześnie, że prezydent pełni obecnie ważną funkcję i „trzeba go wspierać do końca wojny”. Ale według niego pod koniec tej wojny „każdy polityk zapłaci za swoje sukcesy lub porażki”.

za hromadske.ua

zdjęcie: Burmistrz Kijowa Witalij Kliczko na Szklanym Moście przy Wołodymyrskiej Hirce w Kijowie, 5 maja 2023 roku, gdzie wraz z burmistrzem Brukseli Philippe Close rozmawiał z reporterami/ Shuttertock.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *