Ukraina pracuje nad ekstradycją poborowych, którzy nielegalnie opuścili kraj

Ukraińcy wcieleni do wojska, którzy opuścili Ukrainę z sfałszowanymi zaświadczeniami o niezdolności do służby, mogą zostać poddani ekstradycji do kraju. W tym celu Ukraina może zwrócić się do innych krajów z wnioskiem o ekstradycję.

Poinformował o tym poseł ludowy Dawid Arahamija w teletonie Jedynyja Nowyniego.

Według niego najpierw zostanie przeprowadzona wstępna analiza, która potrwa kilka miesięcy. Jeśli ktoś skorumpował urzędnika, zgodnie z prawem odpowiedzialność ponoszą obie strony. Funkcjonariusze będą pracować nad zalegalizowaniem dowodów i postawieniem zarzutów.

„Co stanie się z ludźmi, którzy to zrobili? Zgodnie z prawem zostaną pociągnięci do odpowiedzialności za wręczanie łapówek, fałszowanie dokumentów i uchylanie się od mobilizacji” – wyjaśnił Arahamiya.

Kolejnym pytaniem jest to, jak ściągnąć ludzi, którzy już wyjechali. Funkcjonariusze nie mają w tej chwili możliwości dotarcia do nich, jednak zgodnie z ukraińskim kodeksem karnym kierunek międzynarodowej pomocy prawnej został znacznie wzmocniony.

Tak naprawdę w każdym kraju na świecie organy ścigania mogą przyjechać i wystąpić z wnioskiem o ekstradycję takich osób i sprowadzić je na Ukrainę, aby poniosły odpowiednią odpowiedzialność – podsumował poseł ludowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *