Internetowa baza danych dziedzictwa ukraińskiego skradzionego przez Rosję

Narodowa Agencja Przeciwdziałania Korupcji (NAZK) uruchomiła nową sekcję „Skradzione dziedzictwo” w ramach projektu „Wojna i sztuka”. Ma to pomóc w zapobieganiu nielegalnemu handlowi dziełami sztuki i antykami zrabowanymi przez Rosjan w czasie wojny.
Informację o tym przekazała służba prasowa NAZK.
W bazie znajduje się już 245 obiektów kultury. W dziale „Skradzione dziedzictwo” poza wizerunkiem każdego obiektu i informacjami na jego temat, można poznać także okoliczności jego kradzieży.
https://sanctions.nazk.gov.ua/art/stolen/
Dokumentowanie, publikowanie i rozpowszechnianie faktów na temat tych przedmiotów i ich nielegalnego pochodzenia powinno w znaczący sposób ograniczyć możliwości ich nielegalnego obrotu i pomóc w powrocie ich pod kontrolę Ukrainy.
Grabież dziedzictwa kulturowego trwa od 2014
Według szefa Komitetu Narodowego Narodowej Akademii Nauk Oleksandr Nowikowa Rosjanie od 2014 roku systematycznie grabią i niszczą ukraińskie dziedzictwo kulturowe, w szczególności obiekty archeologiczne i wartości muzealne.
„Zrabowane wartości kulturowe przemieszczają się po terytorium Federacji Rosyjskiej, stają się częścią wystaw, prywatnych kolekcji Rosjan i przedmiotem badań różnych instytucji. Zarówno sam fakt nielegalnych działań (wykopaliska, prace inżynieryjne), jak i same wartości skradzione przez Rosjan są wykorzystywane do celów propagandowych Federacji Rosyjskiej, w szczególności do podsycania „rosyjskiego świata” poprzez demonstrowanie tzw. „bogatej kultury rosyjskiej” – przekazał Nowikow.
źródło/zdjęcie: nazk.gov.ua