Internetowa baza danych dziedzictwa ukraińskiego skradzionego przez Rosję

Narodowa Agencja Przeciwdziałania Korupcji (NAZK) uruchomiła nową sekcję „Skradzione dziedzictwo” w ramach projektu „Wojna i sztuka”. Ma to pomóc w zapobieganiu nielegalnemu handlowi dziełami sztuki i antykami zrabowanymi przez Rosjan w czasie wojny.

Informację o tym przekazała służba prasowa NAZK.

W bazie znajduje się już 245 obiektów kultury. W dziale „Skradzione dziedzictwo” poza wizerunkiem każdego obiektu i informacjami na jego temat, można poznać także okoliczności jego kradzieży.

https://sanctions.nazk.gov.ua/art/stolen/

Dokumentowanie, publikowanie i rozpowszechnianie faktów na temat tych przedmiotów i ich nielegalnego pochodzenia powinno w znaczący sposób ograniczyć możliwości ich nielegalnego obrotu i pomóc w powrocie ich pod kontrolę Ukrainy.

Grabież dziedzictwa kulturowego trwa od 2014

Według szefa Komitetu Narodowego Narodowej Akademii Nauk Oleksandr Nowikowa Rosjanie od 2014 roku systematycznie grabią i niszczą ukraińskie dziedzictwo kulturowe, w szczególności obiekty archeologiczne i wartości muzealne.

„Zrabowane wartości kulturowe przemieszczają się po terytorium Federacji Rosyjskiej, stają się częścią wystaw, prywatnych kolekcji Rosjan i przedmiotem badań różnych instytucji. Zarówno sam fakt nielegalnych działań (wykopaliska, prace inżynieryjne), jak i same wartości ​ skradzione przez Rosjan są wykorzystywane do celów propagandowych Federacji Rosyjskiej, w szczególności do podsycania „rosyjskiego świata” poprzez demonstrowanie tzw. „bogatej kultury rosyjskiej” – przekazał Nowikow.

źródło/zdjęcie: nazk.gov.ua

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *