Przewodnik po piekle (Путівник пеклом) – film śledczy od Hromadske

We wtorek, 17 października, hromad’ske zaprezentował nowy film śledczy „Путівник пеклом”(„Przewodnik po piekle”). Od 2014 roku Rosjanie porywają i adoptują ukraińskie dzieci. A potem reedukują na swój sposób. Często te dzieci mają krewnych, którzy muszą podjąć bezprecedensowe kroki, aby uratować je ze szponów wroga.

O czym opowiada dokument „Przewodnik po piekle”

Ta historia opowiada o 9-letnim Nikicie Bilanczuku i jego babci. W czerwcu 2023 roku kobieta poszła za chłopcem na okupowane terytorium. Przez cały ten czas Rosjanie wymyślali nowe sposoby, aby nie oddać jej dziecka. Kobieta kilkakrotnie podchodziła do progu internatu, w którym przebywał jej wnuk, i wracała z niczym. Zespół dochodzeniowy hromadske odbył z nią tę podróż od początku do końca.

„To było trudne przeżycie dla całego zespołu śledczego i jeden z najtrudniejszych materiałów w mojej praktyce dziennikarskiej. Codziennie mieliśmy kontakt z babcią chłopca, która podczas pobytu na terenach czasowo okupowanych walczyła o jego powrót. Proces , co według nas miało zająć kilka tygodni, zajęło 76 dni. To 76 dni rozpaczy i strachu, że nam się nie uda. To 76 dni codziennej świadomości, że walczymy o przyszłość ukraińskiego dziecka i ta walka jest tego warta wszystkie nasze wysiłki” – powiedziała autorka filmu, szefowa wydziału śledczego Hromadske Yaroslava Volvach.

Gdzie obejrzeć film?

Film został opublikowany na kanale youtube hromadske i jest dostępny poniżej. Długość filmu to 35 minut.

Twórcy filmu:

Autorką filmu jest Yaroslava Volvach

Dziennikarka: Ilya Lukash

Dziennikarka: Inna Popovych

Dziennikarz: Wiaczesław Kasim

Operator: Oleksandr Ratushny

Reżyser: Andrij Skorobogat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *