Ukraina i Unia Europejska: podsumowanie złożonych relacji
Relacje pomiędzy Ukrainą a Unią Europejską
Ukrainę i Unię Europejską łączą złożone stosunki. UE wspiera integrację Ukrainy ze światem zachodnim, a Rosja stara się utrzymać Ukrainę w swojej strefie wpływów.
Układ o stowarzyszeniu UE–Ukraina został podpisany 27 czerwca 2014 r. i wszedł w życie 1 września 2017 r. Zawiera postanowienia dotyczące zwiększenia handlu, współpracy gospodarczej, liberalizacji reżimu wizowego i dialogu politycznego między obiema stronami w celu ich zbliżenia czas.
W lutym 2019 r. ukraiński minister spraw zagranicznych Pawło Klimkin powiedział, że „nigdy nie zrezygnujemy z naszego europejskiego wyboru”, odnosząc się do tego kraju.
Dlaczego Ukraina jest ważna?
Ukraina to kraj w Europie Wschodniej. Graniczy z Rosją, Białorusią, Polską, Słowacją i Węgrami. Ukraina ma 44 miliony mieszkańców i jest drugim co do wielkości krajem Europy po Francji.
Położenie geograficzne Ukrainy sprawia, że jest ona ważna z wielu względów geopolitycznych. Kraj graniczy z Rosją, Białorusią i Polską, które są członkami NATO. Oznacza to, że gdyby którykolwiek z tych krajów został zaatakowany przez Rosję, to kolejna na liście byłaby Ukraina. Również dlatego, że Ukraina jest członkiem Unii Europejskiej, była postrzegana jako ważny gracz w europejskiej geopolityce.
Historia Ukrainy i jej stosunki z Europą i Związkiem Radzieckim
Ukraina to kraj w Europie Wschodniej i drugi co do wielkości kraj w Europie po Rosji. Ukraina jest członkiem Organizacji Narodów Zjednoczonych od 1945 roku i członkiem-założycielem poprzednika ONZ, Ligi Narodów.
Toczy wojnę z Rosją od 2014 roku, kiedy to wojska rosyjskie zaatakowały Krym i wschodnią Ukrainę. Ukraiński rząd walczy z prorosyjskimi separatystami na wschodzie; walczy także ze wspieranymi przez Rosję separatystami na Krymie.
Ukraina była niepodległym państwem zaledwie od 23 lat, niepodległość od Związku Radzieckiego uzyskała 24 sierpnia 1991 roku. Historia kraju sięga jednak wieków przed tym wydarzeniem.
Aktualny stan spraw między Ukrainą a Unią Europejską
Obecny stan rzeczy między Ukrainą a Unią Europejską jest skomplikowany. W ostatnich latach mieli napięte relacje, ale nadal pracują razem nad niektórymi rzeczami.
Ukraiński rząd został oskarżony przez Unię Europejską o łamanie praw człowieka i korupcję. Ukraińskie władze zarzucano też, że nie robią wystarczająco dużo, by powstrzymać rosyjskie zaangażowanie w konflikt, który toczył się we wschodniej Ukrainie. Ukraiński rząd został również oskarżony o to, że nie zrobił wystarczająco dużo, by powstrzymać rosyjską ingerencję w ich wybory. Mimo to nadal pracują wspólnie nad umowami handlowymi i innymi sprawami.
Przyszłość relacji między krajami: co nadejdzie?
Wraz ze wzrostem globalizacji świat przechodzi od jednobiegunowego do wielobiegunowego. Stary porządek zdominowanego przez Stany Zjednoczone świata dobiega końca i powstają nowe. Jedną z tych wschodzących potęg są Chiny.
Przyszłość stosunków między krajami to nie tylko powiązania gospodarcze, ale także siła militarna i dominacja technologiczna.