Węgierski laureat Nagrody Nobla Ferenc Kraus przeznaczy swoją nagrodę na pomoc Ukrainie

Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki Ferenc Krausz z Węgier zamierza przekazać swoją nagrodę pieniężną na pomoc Ukraińcom.

Wysokość tegorocznej Nagrody Nobla wynosi 11 milionów koron szwedzkich (995 000 dolarów). Podzielono ją na trzech zwycięzców, dlatego kwota którą przeznaczy Ferenc Krausz to 330 tysięcy dolarów.

 

Kim jest Ferenc Krausz?

Urodzony na Węgrzech badacz Ferenc Krausz podzielił się tegoroczną Nagrodą Nobla w dziedzinie fizyki z dwoma innymi naukowcami, Pierre Agostini i Anne L’Houlier.

Specjalista z Moru, obecnie mieszkający w Niemczech, jest jednym z pionierów attofizyki. Wyniki jego badań znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach, m.in. w medycynie i badaniach laserowych. Zgodnie z oficjalnym uzasadnieniem Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki za rok 2023 laureatów wyróżniono za „metody eksperymentalne, które generują attosekundowe impulsy świetlne do badania dynamiki elektronów w materii”.

Krausch powiedział, że zdobycie nagrody było dla niego ogromną niespodzianką. Oznajmił, że finansową część wygranej nagrody przekazał na cele charytatywne – pomoc Ukraińcom.

Pieniądze od naukowca wesprą projekty ScianeForPeople (S4P). Organizacja ta pomaga na terenie Ukrainy np. odnawiając szkoły. W ramach swoich pierwszych projektów pomogli około 30 dzieciom, które straciły domy na wschodniej Ukrainie i znalazły schronienie w szkole podstawowej w Nagybakos, małej wiosce na zachodniej Ukrainie. Ponad 300 uczniów szkoły korzysta z cyfrowych pomocy edukacyjnych.

źródło: portfolio.hu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *