Wojska brytyjskie będą po raz pierwszy stacjonować na Ukrainie!

Uwaga. Poniższa informacja ta kilka dni później została zdementowana przez Premiera Sunaka, który jednak nie wykluczył w dalszej przyszłości takiego scenariusza.

Według planów omawianych z wojskiem, na Ukrainie po raz pierwszy stacjonować będą wojska brytyjskie. Brytyjskie wojsko przybędzie na Ukrainę, aby szkolić ukraińskich kolegów na lądzie i na wodzie.

Poinformował o tym nowo mianowany minister obrony Wielkiej Brytanii Grant Shepps w wywiadzie dla The Telegraph.

Powiedział, że prowadził rozmowy z dowództwem armii na temat przeniesienia oficjalnego programu szkoleniowego pod przewodnictwem Wielkiej Brytanii na Ukrainę, zamiast polegać na bazach w Wielkiej Brytanii i innych członkach NATO. Shepps wezwał także, aby więcej brytyjskich firm zbrojeniowych otwierało fabryki na Ukrainie.

„Wierzę, że teraz istnieje szansa, aby wnieść na Ukrainę więcej rzeczy – nie tylko edukację, widzimy także, jak na przykład BAE rozpoczyna tam produkcję. Naprawdę chcę, aby inne brytyjskie firmy również dołożyły do tego swoją cegiełkę. Myślę więc, że to zrobimy zrobić krok, aby rozpocząć szkolenia i produkcję na Ukrainie” – powiedział Shapps.

Po podróży do Kijowa 28 września nowo mianowany minister obrony Wielkiej Brytanii rozmawiał z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim o tym, w jaki sposób brytyjska marynarka wojenna mogłaby pomóc chronić statki handlowe przed rosyjskimi atakami na Morzu Czarnym.

„Ważne jest, abyśmy nie pozwolili na domyślne ustalenie, że w jakiś sposób międzynarodowa żegluga na tych wodach jest zabroniona” – podkreślił brytyjski minister obrony.

Shepps powiedział, że w ramach kierowanej przez Brytyjczyków operacji Interflex od początku 2022 roku w Wielkiej Brytanii przeszkolono ponad 20 tys. rekrutów Sił Zbrojnych Ukrainy.

Członkowie NATO, w tym Wielka Brytania, unikali jednak formalnego rozmieszczenia wojsk na Ukrainie ze względu na ryzyko zaangażowania zachodniego personelu w walkę z Rosją. W ubiegłym roku Rosja uderzyła w bazę zagranicznych myśliwców około 30 rakietami.

„Rozmieszczenie wojsk brytyjskich na Ukrainie lub zapewnienie wsparcia morskiego na Morzu Czarnym oznaczałoby znaczną eskalację zaangażowania Wielkiej Brytanii w konflikt” – czytamy w publikacji.

Jednak wypowiedź Shappsa wydaje się oznaczać zmianę podejścia rządu do debaty publicznej na temat rozmieszczenia personelu na Ukrainie.

zdjęcie: Facebook / Volodymyr Zelenskyi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *