E-recepty bez wizyty u doktora są już dostępne

Od 19 października 2023 pacjenci na Ukrainie mogą otrzymać elektroniczną receptę bez konieczności wizyty u lekarza. Wcześniej można było go otrzymać bez wizyty jedynie w przypadku występowania chorób ostrych lub przewlekłych. We wszystkich pozostałych przypadkach pacjent musiał być fizycznie obecny na wizycie u lekarza w momencie wystawienia pierwszej e-recepty.

Informację tę przekazało Ministerstwo Zdrowia Ukrainy na swoim kanale na telegramie.

„Oznacza to, że nawet jeśli pacjent po raz pierwszy konsultuje się z lekarzem na odległość, lekarz ma prawo podjąć decyzję o wystawieniu elektronicznej recepty na leki bez konieczności osobistej wizyty z pacjentem. Wyjątek stanowią pacjenci przechodzący leczenie zastępcze terapii podtrzymującej” – czytamy w wiadomości.

Na swojej stronie Ministerstwo zauważa, iż lekarz który podejmując decyzję musi opierać się na otrzymanych od pacjenta danych na temat jego aktualnego stanu zdrowia, dolegliwościach, a także informacjach pochodzących z jego podstawowej księgowej dokumentacji medycznej. Ma obowiązek także wprowadzić dokumentację medyczną takich interakcji do elektronicznego systemu opieki zdrowotnej (EHR).

Jednocześnie decyzja lekarza o zdalnym przepisywania leków musi koniecznie odpowiadać standardom branżowym w zakresie opieki zdrowotnej, zatwierdzonym przez Ministra Zdrowia.

Inne zmiany mające ograniczyć samoleczenie

Od 12 października wydawanie środków odurzających (psychotropowych) w aptece odbywa się wyłącznie na podstawie elektronicznej recepty.

Jednocześnie recepta papierowa nadal obowiązuje na terytoriach, na których toczą się aktywne działania wojenne, oraz na przepisywanie doraźnych środków odurzających (czyli wytwarzanych w aptece).

„Wszystkie te zmiany mają na celu uproszczenie procesu przepisywania i wydawania leków na receptę, a jednocześnie minimalizowanie przejawów samoleczenia” – wyjaśniło Ministerstwo Zdrowia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *