Pomoc humanitarna o wartości 171 mln hrywien nie dotarła do wojska

Ministerstwo Obrony Ukrainy ogłosiło, że w wynik audytów wykryło rzekome nielegalne wykorzystanie pomocy humanitarnej o wartości 171 mln hrywien. Policja wszczęła śledztwo.

Ministerstwo Obrony oświadczyło, iż zgodnie z wynikami wspólnych audytów wewnętrznych przeprowadzonych w okresie od marca do lipca 2024 r. we współpracy z Państwową Służbą Celną Ukrainy zidentyfikowało potencjalne ryzyko nielegalnego wykorzystania pomocy humanitarnej na kwotę 171,78 mln UAH.

W szczególności, według Państwowej Służby Celnej, kontrolę celną na potrzeby Sił Zbrojnych Ukrainy przeszły:

  • 424 jednostki pojazdów
  • 476,23 ton towarów o różnych nazwach bez określenia wartości
  • 6,2 tony artykułów spożywczych i granulatu tworzyw sztucznych

Departament nie mógł jednak potwierdzić faktu otrzymania te pomocy przez jednostki wojskowe. Ministerstwo Obrony Narodowej przesłało odpowiednie zawiadomienia do organów ścigania, aby oceniły legalność działań poszczególnych urzędników na podstawie nielegalnego wzbogacenia się, przywłaszczenia mienia i nadużycia stanowiska. Z tych faktów wynika, że ​​śledztwo jest w toku.

Zdaniem pełniącego obowiązki dyrektora Departamentu Audytu Wewnętrznego Ministerstwa Obrony Ukrainy płk Oleksandra Tytkowskiego, efektywna współpraca międzyagencyjna przyczynia się nie tylko do szybkiego otrzymania krytycznej pomocy, ale także do wykrywania i zapobiegania naruszeniom przepisów celnych.

„Wysoko cenimy szybkość w przechodzeniu przez granicę pomocy wojskowej i humanitarnej na potrzeby Sił Zbrojnych w czasie stanu wojennego. Naszą misją jest zapewnienie, że każdy element pomocy, od kamery termowizyjnej po pojazd, dostarczony przez wolontariuszy i partnerów międzynarodowych, dotrze do naszych obrońców na pierwszej linii frontu. Będziemy w dalszym ciągu udoskonalać mechanizmy monitorowania i raportowania, aby zapewnić przejrzystość i efektywność wykorzystania pomocy humanitarnej” – oznajmił.

Przypomnijmy, że Ministerstwo Obrony Narodowej ściśle współpracuje z Państwową Służbą Celną, co pozwoliło zapewnić odpowiednie mechanizmy kontroli napływu towarów humanitarnych do jednostek wojskowych. Daje to możliwość szybkiej wymiany informacji w zakresie potwierdzania odbioru tego towaru przez formacje wojskowe oraz identyfikacji ryzykownych odpraw celnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *