Ponad 32 tysiące Chasydów przybyło do Umania na Rosz Haszana

Rankiem 15 września do miasta Uman w obwodzie czerkaskim przybyło ponad 32 332 pielgrzymów chasydzkich, aby świętować Rosz Haszana.

Informacje tę przekazało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

W ciągu dnia granicę państwa na punktach kontrolnych przekroczyło 10 088 pielgrzymów.

Funkcjonariusze organów ścigania utworzyli punkty kontrolne w celu sprawdzania i rejestrowania pielgrzymów w Umaniu. Natomiast w miejscach masowego gromadzenia pielgrzymów 7 posterunków pełni dyżur 24 godziny na dobę.

Przypomnijmy, że w dniach 11–21 września w Humaniu obowiązywał specjalny reżim wjazdu/wyjazdu i przemieszczania się obywateli przez miasto na tle przybycia chasydów.

W trosce o bezpieczeństwo zarówno lokalni mieszkańcy, jak i goście proszeni są o ścisłe przestrzeganie wymogów reżimu. W szczególności należy przestrzegać godziny policyjnej od 00:00 do 04:00, reagować na alarmy przeciwlotnicze, być przygotowanym na kontrolę dokumentów w punktach kontrolnych. Na obszarze pielgrzymkowym znajduje się dziewięć punktów kontrolnych.

Dodatkowo od 9 do 22 września w okolicy obowiązuje zakaz sprzedaży i używania materiałów pirotechnicznych, innych substancji wybuchowych powodujących hałas, a także sprzedaż broni pneumatycznej i zabawek imitujących broń;
Dodatkowo obowiązuje zakaz sprzedaży napojów alkoholowych i substancji wyprodukowanych na bazie alkoholu (z wyjątkiem leków i środków dezynfekcyjnych).

Co to jest Rosz ha-Szana?

Rosz ha-Szana to początek nowego roku dla wszystkich, którzy praktykują judaizm. Obchodzony 1 i 2 dnia Tishrei, który przypada zwykle na okres od połowy września do początku października. W 2023 roku przypada on na 15-17 września.

W tym czasie do Umania pielgrzymują przedstawiciele jednego z nurtów judaizmu – chasydzi bracławscy, gdyż w mieście znajduje się grób założyciela tego nurtu – rabina Nachmana z Bracławia.

Chasydzi uważają za swój obowiązek przynajmniej raz w życiu odwiedzić grób cadyka Nachmana. Wierzą też, że jeśli spotkają żydowskiego Rosz ha-Szana przy jego grobie, to przyszły rok będzie dla nich szczęśliwy.

źródło/zdjęcia: MSW Ukrainy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *