Na Ukrainie wzrosną wkrótce ceny paliw. O ile i dlaczego było tak tanio?

Od lipca na Ukrainie nastąpi wzrost cen wszystkich rodzajów paliw w związku z powrotem podatku akcyzowego, przy czym będzie to następowało stopniowo. 

Wzrost cen paliwa po 1 lipca jest nieunikniony, ponieważ ustawa 7668-Д nakłada na nie przedwojenną akcyzę, a także podatek od wartości dodanej, czyli VAT. W ostatnich dniach informowaliśmy także o przywróceniu podatków dla osób indywidualnych czy małych firm do poziomu sprzed wojny od 1 sierpnia. W ostatnim roku podatek VAT wynosił zaledwie 7%, czyli był niższy od standardowej stawki o 13%, co mocno wpływało na końcową cenę paliwa.

Według informacji pojawiających się w lokalnych mediach spodziewać się można wzrostu cen benzyny nawet o 20%, oleju napędowego o około 15% a gazu LPG około 10%.

Ceny paliw nie wrosną jednego dnia, gdyż w sieci detalicznej są jeszcze zapasy paliwa sprowadzone bezcłowo. W najbliższych dniach jednak ukraińscy kierowcy zobaczą kilka fal podwyżek po 1-2 hrywny. Oczekuje się że w lipcu ceny wzrosną o ponad 10 hrywien za benzynę, 7-8 hrywien za olej napędowy, 3-4 hrywny za gaz LPG.

Dlaczego do tej pory paliwo na Ukrainie było takie tanie?

Po rozpoczęciu inwazji na pełną skalę w marcu 2022 r. Rada Najwyższa „wyzerowała” akcyzę i obniżyła VAT na benzynę, olej napędowy i gaz płynny. Rada Najwyższa uchwaliła ustawę o dodatkowych zachętach podatkowych dla wspierania biznesu w czasie wojny. Dokument przewidywał zerową stawkę akcyzy na benzynę, olej napędowy i gaz płynny oraz obniżkę VAT z 20 do 7%.

Zgodnie z ustawą stawki akcyzy będą teraz wynosić:

Benzyna – 100 euro za 1000 litrów.
Olej napędowy – 100 euro za 1000 litrów.
Biopaliwo – 100 euro za 1000 litrów.
LPG – 52 euro za 1000 litrów.

Jednocześnie ustawa przewiduje, że akcyza na paliwo wojskowe wynosi 0 euro za 1000 litrów. Świadczenie to będzie przysługiwać wyłącznie MON w okresie stanu wojennego i stanu wyjątkowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *