Ukraina sfinansuje kursy języka angielskiego dla obywateli

Ukraiński rząd planuje sfinansować kursy języka angielskiego dla swoich obywateli za pośrednictwem istniejącego programu eSupport, ogłosił premier Denys Szmyhal podczas posiedzenia swojego gabinetu 30 czerwca.

„Prezydencki projekt ustawy o języku angielskim jako języku komunikacji międzynarodowej został przedłożony Radzie Najwyższej (parlamentowi Ukrainy). Angielski będzie obowiązkowy w całym naszym systemie edukacji. Państwo pokryje koszty kursów języka angielskiego za pośrednictwem programu eSupport. Zależy nam na tym, aby każdy Ukrainiec mógł mówić po angielsku”– powiedział Szmyhal.

Minister transformacji cyfrowej Mychajło Fiodorow omówił tę inicjatywę, mówiąc, że da ona wszystkim Ukraińcom szansę na bezpłatne podniesienie umiejętności językowych.

„Państwo pokryje koszty kursów specjalistycznych. Sprowadzimy anglojęzycznych wolontariuszy do szkół i zorganizujemy kluby konwersacyjne. Uruchomiony zostanie również osobny portal oferujący bezpłatne lekcje i kursy. Zależy nam na tym, aby każdy Ukrainiec mówił po angielsku”.poinformował Fiodorow.

Dodał także że język angielski stanie się obowiązkowy w całym systemie edukacyjnym, od przedszkoli po uniwersytety, wpływając na wszystkich, od przedszkolaków po naukowców. Rząd będzie wspierał rozwój zawodowy nauczycieli i ich wysiłki na rzecz doskonalenia znajomości języka angielskiego.

Dodatkowo od wszystkich urzędników będzie wymagana przyzwoita znajomość języka angielskiego.

Fiodorow ujawnił również, że anglojęzyczne filmy i programy telewizyjne będą emitowane w ich oryginalnej wersji językowej, a informacje i komunikaty dotyczące transportu będą dostępne w języku angielskim obok ukraińskiego. Osobom nieukraińskim na dworcach kolejowych, lotniskach i w portach rzecznych udzielana będzie pomoc w języku angielskim.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski kilka dni temu wniósł do parlamentu projekt ustawy ustanawiającej język angielski jako język komunikacji międzynarodowej na Ukrainie, mający na celu zachęcenie obywateli do nauki tego języka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *