Cyfrowa biblioteka starych ksiąg ukraińskich
Na Ukrainie powstaje „Cyfrowa Biblioteka Starych Druków Ukraińskich”. Do chwili obecnej na stronie internetowej projektu Starodruk zamieszczono 311 cyfrowych kopii starych druków.
Planuje się udostępnienie wszystkich znanych 4200 ksiąg wydanych w latach 1574-1800.
Informację o tym przekazał firmie Media Sapiens menedżer projektu Vladyslav Zakharov.
Zespół zaczął zbierać informacje na temat projektu pod koniec 2022 roku. Strona biblioteki cyfrowej powstała w listopadzie 2023 roku. Obecnie użytkownicy po dokonaniu rejestracji mają dostęp do 311 starych druków i rycin. Do końca roku księgozbiór biblioteki ma się powiększyć do 1,5 tys. egzemplarzy cyfrowych.
„Problem w tym, że do tej pory na Ukrainie proces digitalizacji starych wydań przebiegał bardzo wolno. O ile mi wiadomo, takie projekty są realizowane w Bibliotece Wernadskiego, Muzeum Drukarstwa i Książki oraz Bibliotece Ostrogskiej. Na razie jednak zbiory te są niewielkie – 50–60 woluminów. Wiemy jednak, że od 1574 do 1800 roku wydano w języku staroukraińskim ponad cztery tysiące książek” – powiedział Vladyslav Zakharov.
Według niego zespół postawił sobie za cel umieszczenie w bibliotece jak największej liczby książek, opublikowanych w tym okresie w Czernihowie, Nowogrodzie-Siwersku, Kijowie, Ostrogu, aby je utrwalić i udostępnić tak, aby nowe prace badawcze można napisać.
„Jest to konieczne, aby wykazać trwałość rozwoju języka ukraińskiego, wydawnictwa książkowego i kultury oraz obalić rosyjskie mity. O tym, że język ukraiński był w tamtych czasach sztucznie tworzony i nic w nim nie drukowano” – wyjaśnił Zacharow.
Dodał, że kolekcją zainteresowali się już naukowcy z Kijowa, Charkowa i Lwowa. Jednocześnie z pierwszego tysiąca odwiedzających witrynę około jedną trzecią stanowią użytkownicy z USA, Kanady i krajów europejskich, dlatego do maja planują uruchomić wersję anglojęzyczną. Projekt ma charakter społecznościowy, dostęp do cyfrowych kopii książek w serwisie jest bezpłatny po rejestracji.