Instytut Ukraiński uruchomił platformę Insight UA dedykowaną kulturze ukraińskiej

W przeddzień Dnia Niepodległości Instytut Ukraiński uruchomił platformę internetową Insight UA — anglojęzyczny przewodnik po ukraińskiej kulturze, osobistościach i wydarzeniach, obejmujący różne nurty kulturowe.

Serwis oferuje różne formy studiowania kultury ukraińskiej: poprzez wybór ukraińskich filmów, wystaw, książek; słuchanie playlist, kursów online lub przeglądanie artykułów.

https://INSIGHT.UI.ORG.UA

„To kulturalna podróż po Ukrainie, w którą może wyruszyć każdy, zarówno doświadczony profesjonalista, jak i dociekliwy poszukiwacz, Ukrainiec czy cudzoziemiec” – podaje organizacja.

„Insight UA powstał w odpowiedzi na ogromne zainteresowanie kulturą ukraińską na świecie. Stale rosnące zapotrzebowanie na zrozumienie Ukrainy wymaga nowych skutecznych narzędzi. Insight UA pozwala łatwo i przyjemnie poznawać artystów, instytucje i projekty w kulturze ukraińskiej : zarówno specjaliści, jak i zainteresowani odbiorcy” – mówi Tetyana Filevska, dyrektor kreatywna Instytutu Ukraińskiego.

Dla miłośników muzyki i filmu

Dla miłośników muzyki przygotowano materiały o jazzie, muzyce klasycznej, elektro, rapie i innych gatunkach. Możesz dowiedzieć się o najlepszych festiwalach i salach koncertowych.
Dla miłośników kina przygotowaliśmy wybór taśm, materiały o tym, gdzie można uczyć się sztuki filmowej na Ukrainie i gdzie oglądać ukraińskie filmy.
Czytelnicy dowiedzą się o Charkowskiej Szkole Fotografii, obejrzą filmy objaśniające znane osobistości, wydarzenia kulturalne i historyczne oraz zanurzą się w projekcie VR „Native Crimea”.

W dziale „Wojna Rosji z Ukrainą” można dowiedzieć się więcej o zniszczonych przez Rosję zabytkach kultury i historii Ukrainy: Majdanie Wolności w Charkowie, Gimnazjum Łysychańsku, Soborze Piotra Wielkiego w Mariupolu. A także o artystach znajdujących się obecnie na froncie, w szczególności o scenografie Dmytrze Kostyumyckim, reżyserce Olenie Maksyom, poecie Yarinie Czornoguz, menadżerze kultury Juriju Wowkogonie.

Ponadto Insight UA zawiera osobne artykuły o ukraińskich artystach, kuratorach, przestrzeniach artystycznych, instytucjach i inicjatywach kulturalnych, więc będzie przydatny dla partnerów zagranicznych, którzy szukają współpracy i chcą dowiedzieć się więcej o aktorach kultury Ukrainy. Można zapoznać się z książkami o sztuce ukraińskiej, poznać kobiety tworzące w latach 60., zanurzyć się w kulturze i muzyce Krymu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *