Ukraina otrzyma 25 000 książek do swoich bibliotek od Wielkiej Brytanii

W ramach projektu ukraińskiego PEN „Unbreakable Libraries” brytyjska organizacja charytatywna Book Aid International przekaże księgozbiorom Ukrainy 25 tys. nowych książek czołowych wydawnictw Wielkiej Brytanii.

Jesienią 2023 r. książki różnych gatunków w języku angielskim dla dorosłych, młodzieży i dzieci zostaną dostarczone z Wielkiej Brytanii do Kijowa, gdzie działa ukraińskie biuro PEN. Tutaj będą one dystrybuowane wśród bibliotek zgodnie z ich prośbami i wysyłane do księgozbiorów przez „Nową Pocztę” lub przywożone podczas wyjazdów wolontariackich PEN. Zbiórka wniosków z bibliotek ze wszystkich zakątków Ukrainy jest już otwarta – formularz można wypełnić do 1 września włącznie, pod linkiem: https://bit.ly/3DK6Naj

Idea inicjatywy zrodziła się w kwietniu tego roku w ramach Londyńskich Targów Książki. Wówczas angielski PEN, jeden z partnerów ukraińskiego programu na targach, postanowił przyłączyć się do inicjatywy „Unbreakable Libraries”, ogłaszając na swoich imprezach zbiórkę książek w języku angielskim. Tam też odbyło się pierwsze spotkanie ośrodków PEN z kierownictwem charytatywnego funduszu Book Aid International, podczas którego pojawił się pomysł sprowadzenia na Ukrainę większej ilości książek w języku angielskim.

” Język angielski staje się coraz bardziej powszechny w życiu codziennym naszych obywateli. Według Kijowskiego Międzynarodowego Instytutu Socjologii, 89% Ukraińców nazywa angielski językiem obcym, którego obywatele naszego kraju muszą się nauczyć. Jest to wskaźnik szybka integracja języka angielskiego z ukraińskimi procesami edukacyjnymi i kulturowymi. Pozytywny trend należy systematycznie wspierać, dlatego wraz z naszymi partnerami wyślemy 25 000 książek do bibliotek w różnych regionach Ukrainy – mówi Tetyana Teren, dyrektor wykonawczy ukraiński PEN.

Ukraiński PEN uruchomił w czerwcu 2022 r. projekt „Biblioteki niezniszczalne”. W ramach tej inicjatywy, przy wsparciu partnerów zagranicznych, ukraińskich wydawnictw i troskliwych Ukraińców, PEN gromadzi i dostarcza nowe książki w języku ukraińskim i angielskim do bibliotek w wyzwolonych i frontowych -line terytoria dotknięte wojną Rosji z Ukrainą. W tym czasie do bibliotek obwodu czernihowskiego, mikołajowskiego, chersońskiego, sumskiego, dniepropietrowskiego, charkowskiego, zaporoskiego i donieckiego przekazano ponad 12 000 książek.

W trakcie wojny uszkodzonych zostało ponad 570 bibliotek

Nowa międzynarodowa inicjatywa ma na celu wspieranie księgozbiorów we wszystkich regionach Ukrainy. W warunkach wojny na pełną skalę między Rosją a Ukrainą nie jest łatwo zachować i powiększyć księgozbiory: od 24 lutego 2022 r. rosyjscy okupanci zniszczyli lub uszkodzili ponad 570 ukraińskich bibliotek. Jednocześnie na Ukrainie odnotowano dziś 4,9 mln osób wewnętrznie przesiedlonych, co zmieniło warunki pracy bibliotek w całym kraju: tak, niektóre biblioteki partnerskie ukraińskiego PEN obsługują wielokrotnie więcej osób, inne odnotowują zmianę docelowych odbiorców i w związku z tym muszą aktualizować swoje księgozbiory , istnieją również biblioteki, które przeniosły się z obszarów pierwszej linii do bezpieczniejszych regionów i działają dziś jako węzły.

„Kiedy ukraiński PEN zwrócił się do Book Aid International na Londyńskich Targach Książki, zdaliśmy sobie sprawę, że musimy zrealizować tę niezwykle ważną i odważną inicjatywę – wysłać anglojęzyczne książki do bibliotek w różnych regionach Ukrainy. Mamy nadzieję, że dzięki temu projektowi Ukraińcy, a w szczególności dzieci, których życie zasadniczo zmieniło wojna, odczują nasze wsparcie” – mówi Alison Tweed, dyrektor wykonawczy Book Aid International.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *