Polscy rolnicy przyłączą się protestów na granicy z Ukrainą?

Jak informuje Bloomberg polscy rolnicy przyłączą się do protestów polskich przewoźników, którzy od paru tygodni blokują przejazd dla samochodów ciężarowych na trzech przejściach granicznych pomiędzy Polską a Ukrainą.

W publikacji napisano, że w czwartek 23 listopada około 100 rolników planuje zorganizować trzydniowy protest. Planują przedłużenie blokady do czwartego przejścia granicznego „Medyka”. Po stronie ukraińskiej znajduje się punkt „Szeghini”.

„Rolnicy byli pierwszą grupą, która ucierpiała [na skutek konkurencji ze strony Ukraińców. Teraz są już firmy transportowe, pytanie, kto będzie następny” – powiedział jeden z organizatorów przyszłego strajku.

Towary z pomocą humantarną i paliwem także zablokowane?

Polscy protestujący, którzy blokują przejścia graniczne z Ukrainą, często nie przepuszczają nawet ładunków z pomocą humanitarną i paliwem.
Oświadczenie na Facebooku wydał wiceminister rozwoju wspólnotowego, terytoriów i infrastruktury Ukrainy Serhij Derkach, który 19 listopada odwiedził granicę.

Według niego na pierwszym punkcie kontrolnym Korczowej Krakowiec było zablokowanych 1200 ciężarówek, w Hrebenne 500

Według niego twierdzenia protestujących o przepływie pomocy humanitarnej i towarów niebezpiecznych nie odpowiadają rzeczywistości.

„Odnotowaliśmy wiele faktów, gdy w kolejkach stały cysterny z paliwem i ciężarówki z pomocą humanitarną. Informacje o tych przypadkach przekazujemy naszym polskim kolegom z Ministerstwa [Infrastruktury i Rozwoju]” – powiedział Derkach.

Zapewnił, że zespół Ministerstwa Infrastruktury „codziennie pracuje nad odblokowaniem granicy”.

„Zapewniliśmy wsparcie kierowcom – oni rozumieją, dlaczego nie można spełnić postawionych żądań i dlaczego nie można ustępstw w zasadniczych kwestiach” – dodał.

Według niego na obu punktach kontrolnych było łącznie nie więcej niż 15 protestujących.

Derkach zauważył także, że przybycie ukraińskich urzędników wpływa na to, ile pojazdów odpowiednie służby i protestujący zdecydują się przepuścić. Tym samym podczas wizyty zespołu Ministerstwa Infrastruktury wpuszczono na Ukrainę więcej pojazdów niż zwykle.

zdjęcie: poglądowe – kolejka na granicy w Rawie Ruskiej. kwiecień 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *