Uruchomiono rejestr osób zaginionych

Na Ukrainie od 2 maja 2023 uruchomiony został Jednolity Rejestr Osób Zaginionych. Centralna baza danych ma pomóc w poszukiwaniach. Do systemu będą wprowadzane dane osób zaginionych.

Od dziś dane o osobach zaginionych będą wpisywane do Jednolitego Rejestru Osób Zaginionych. Rejestr został opracowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wraz z Komisarzem ds. Osób Zaginionych i innymi agencjami.

▪️Rejestr będzie gromadził i centralizował dane o osobach zaginionych: imię i nazwisko osoby, miejsce i datę urodzenia, stan cywilny, miejsce zamieszkania, terytorium, na którym nastąpiło zaginięcie, okoliczności i czas zaginięcia, cechy charakterystyczne osoby.

▪️W rejestrze znajdą się również informacje o posiadaniu lub braku orzeczenia sądu o uznaniu osób za zaginionych lub uznanych za zmarłych, a także inne dane, które ułatwią poszukiwanie osoby.

▪️Po miesiącu od wpisania stosownych informacji do ewidencji bliscy będą mogli otrzymać stosowny wypis, który potwierdzi status osoby zaginionej.

▪️Na podstawie wyciągu osoby będą mogły złożyć wniosek do Funduszu Emerytalnego o przyznanie renty rodzinnej dla niepełnosprawnych członków rodziny.

„Dostępność scentralizowanych informacji o osobach zaginionych pomoże w ustanowieniu skuteczniejszej operacji poszukiwawczej. Tylko dzięki współpracy z innymi agencjami uda nam się jak najszybciej odnaleźć osoby zaginione” – podkreślił Oleg Kotenko, komisarz ds. osób zaginionych.

Jak uzyskać wyciąg z Jednolitego Rejestru Osób Zaginionych w Szczególnych Okolicznościach

Wyciągi są dostarczane przez Departament Informatyzacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy.

Aby otrzymać wyciąg, potrzebujesz:

• wysłać wniosek na adres e-mail: pgmia@mvs.gov.ua lub na adres Ministerstwa Spraw Wewnętrznych: м. Київ, вул. Богомольця, 10;

• dołączyć do wniosku kserokopie paszportu wnioskodawcy oraz dokument potwierdzający powiązania rodzinne z osobą zaginioną.

Weryfikacja danych odbywa się w ciągu 30 dni kalendarzowych.

Oświadczenie wysyłane jest na adres e-mail podany we wniosku lub na zwrotny adres pocztowy.

Ważne. Wpisanie osoby do rejestru jest jedynym potwierdzeniem uznania danej osoby za zaginioną w szczególnych okolicznościach.

Obecność danych o osobie w rejestrze nie potwierdza jej śmierci ani pobytu w niewoli.

Jeśli masz pytania dotyczące uzyskania wyciągu z Jednolitego Rejestru, skontaktuj się z infolinią pod numerem (050) 240-85-29.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *