Polska przystąpiła do deklaracji poparcia „G7” dla Ukrainy

Polski premier Donald Tusk powiedział, że jego kraj przyłączył się do wspólnej deklaracji G7 o wsparciu dla Ukrainy, która obejmuje gwarancje bezpieczeństwa.

Informacja o tym pojawiła się na oficjalnym kanale Kancelarii Premiera na portalu X.

„Będziemy współpracować również w innych formatach. Polska dołączyła do deklaracji G7 – ta deklaracja ma mobilizować kraje demokratyczne na rzecz wsparcia Ukrainy” głosi komunikat.

Deklarację tę poparło już wiele innych krajów: Bułgaria, Dania, Estonia, Łotwa, Litwa, Macedonia Północna, Finlandia, Grecja, Irlandia, Holandia, Norwegia, Rumunia, Luksemburg i Czarnogóra, Słowenia, częściowo uznane Kosowo.

O czym mówi deklaracja G7 wobec Ukrainy?

Na marginesie szczytu NATO w Wilnie, który odbył się w dniach 11-12 lipca 2023 r., przywódcy „Grup Siedmiu” (G7) zgodzili się na Wspólną Deklarację Poparcia dla Ukrainy, w której zaznaczyli, że każda z nich będzie współpracować z Ukrainą w sprawie konkretnych długoterminowych dwustronnych zobowiązań i porozumień w zakresie bezpieczeństwa, mających na celu:

  • zapewnienie stabilności Sił Zbrojnych;
  • wzmacnianie stabilności gospodarczej i zrównoważonego rozwoju Ukrainy;
  • zapewnienie wsparcia technicznego i finansowego w celu zaspokojenia pilnych potrzeb Ukrainy.
  • W przypadku przyszłego ataku zbrojnego Rosji państwa G7 zobowiązują się do niezwłocznego przeprowadzenia konsultacji z Ukrainą w celu ustalenia odpowiednich dalszych kroków.

W deklaracji Ukraina określiła także swoje zobowiązania. Dotyczą one w szczególności reformacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *